Zakaj jesti 3 datlje na dan?

Datlji so okusen prigrizek, obenem pa tudi dragocen vir hranil. Pravijo, da bi bilo dobro pojesti vsaj 3 datlje na dan …

Deli novico s tvojimi prijatelji

Datlji so priljubljeno suho sadje, ki slovi po svoji sladkosti, bogatem hranilnem profilu in zgodovinski pomembnosti. Datlji izvirajo iz območja Bližnjega vzhoda, natančneje z območij, kot so Savdska Arabija, Iran, Egipt in Irak, kjer so jih ljudje gojili že tisočletja. Drevesa datljevih palm (Phoenix dactylifera) uspevajo v vročih in sušnih pogojih, kar je idealno za njihov razvoj in pridelek. Zakaj pa je dobro jesti datlje?

Hranilna vrednost datljev

Datlji so izredno bogati s hranili, zlasti s sladkorji, vlakninami, vitamini in minerali. Zaradi visoke vsebnosti naravnih sladkorjev, kot sta fruktoza in glukoza, so odlični za hitro obnovo energije. Prav tako so vir pomembnih hranil, kot sov vlaknine, ki podpirajo prebavo, kalij, ki je ključen za uravnavanje krvnega tlaka, magnezij, ki pomaga pri delovanju mišic in živcev in vitamin B6, ki prispeva k presnovi beljakovin in tvorbi rdečih krvničk.

datlji

3 datlje na dan za …

Zaradi njihove hranilne sestave so datlji odlično hranilo, ki ga lahko brez slabe vesti vnesete v svoj vsakdan za izboljšanje zdravja in dobrega počutja. Za začetek je dovolj, če jih pojeste tri na dan. Zaradi vsebnosti vlaknin bodo spodbudili pravilno delovanje črevesja in pomagali pri preprečevanju zaprtja. Datlji vsebujejo tudi železo in odlično vplivajo na rast las. Poleg tega so naravni vir energije in odličen prigrizek po vadbi ali med napornimi dnevnimi aktivnostmi.

Vrste datljev

Na svetu obstaja več kot 200 sort datljev, ki se razlikujejo po velikosti, okusu in teksturi. Med najbolj znanimi so medjool datlji, ki zaradi svoje velikosti in mehke, sočne teksture veljajo za kralja med datlji. Druge sorte imajo nekoliko tršo teksturo in manj sladek okus, kar jih naredi priljubljene v kuhinji, še posebej za peko in pripravo sladic.

Uporaba datljev v kulinariki

Datlje lahko uporabite v številnih tradicionalnih in sodobnih jedeh. Pogosto jih dodajajo sladicam, smutijem, pa tudi solatam in mesnim jedem, kjer dodajo pridih sladkosti. Poleg tega so lahko zdrav nadomestek za sladkor v receptih za peko in so osnova za številne energijske ploščice ali kroglice, z njimi pa lahko pripravite tudi domači čokolino.

datlji