Uporaba pametnih telefonov pri otrocih, mlajših od 13 let, je bila povezana s samomorilnimi mislimi, slabšo čustveno regulacijo, nižjo samozavestjo in odmaknjenostjo od realnosti, zlasti med dekleti, ugotavlja študija, ki je bila objavljena v reviji Journal of the Human Development and Capabilities.
Študija je pokazala, da je bilo vsako leto pred 13. letom starosti, ko je oseba dobila pametni telefon, njeno duševno zdravje in dobro počutje slabše.
To naj bi bilo zato, ker so otroci, ki so uporabljali pametne telefone pred 13. letom starosti, več dostopali do družbenih omrežij in imeli motnje spanja, spletno ustrahovanje in negativne družinske odnose, ugotavlja študija. Podatki temeljijo na samoporočanjih v anketi skoraj 2 milijona ljudi v 163 državah.
Pozvali k prepovedi pametnih telefonov
Rezultati so bili tako očitni, da so raziskovalci pozvali h globalnim omejitvam, s katerimi bi otrokom, mlajšim od 13 let, preprečili uporabo pametnih telefonov in družbenih omrežij.
»To zahteva nujne ukrepe za omejitev dostopa otrok, mlajših od 13 let, do pametnih telefonov, pa tudi bolj niansirano regulacijo digitalnega okolja, ki so mu mladi izpostavljeni,« je dejala vodilna avtorica študije Tara Thiagarajan, ustanoviteljica in glavna znanstvenica neprofitne organizacije Sapien Labs, ki izvaja raziskavo.
Medtem ko so se prejšnje raziskave osredotočale na povezavo uporabe pametnih telefonov z anksioznostjo in depresijo, je ta raziskava preučevala simptome, ki jih običajno ne preučujejo, vključno s čustveno regulacijo in samozavestjo. Ugotovila so, da so slednji zelo pomembni.
Rezultate so poročali sami raziskovanci, kar pomeni, da jih raziskovalci niso neodvisno preverili. Poleg tega študija ne more natančno določiti, katere vrste uporabe pametnih telefonov so privedle do rezultatov, in ne more pojasniti, kako se lahko ti spreminjajo z razvojem tehnologij, je sicer dejala Thiagarajan.
Družbena omrežja od 16. leta dalje
Kljub temu ta raziskava zagotovo prepriča, da ni dobra ideja dajati otrokom pametne telefone pred 13. letom starosti. “Ko se pogovarjam s starši v šolah, starševskih skupinah in drugih skupnostnih prostorih, predlagam, da otrokom ne dovolimo uporabljati družbenih medijev do 16. leta starosti. Zanesljive raziskave iz Združenega kraljestva kažejo, da je uporaba družbenih medijev med puberteto povezana z nižjim zadovoljstvom z življenjem leto kasneje,” pravi raziskovalka.
Socialni psiholog Jonathan Haidt je v svoji uspešnici »Tesnobna generacija: Kako veliko preoblikovanje otroštva povzroča epidemijo duševnih bolezni« prav tako predlagal, da se z uporabo družbenih omrežij otrokom dovoli počakati do 16. leta.
“V vseh svojih pogovorih po vsej državi kot strokovnjak za to, kako družbena omrežja vplivajo na ženske in dekleta, še nisem srečal nobenega starša ali skrbnika, ki bi dejal, da je navdušen, da bo njihov otrok uporabljal družbena omrežja. Namesto tega jih skrbi, da bodo njihovi otroci prikrajšani za družbene priložnosti, če ne bodo na družbenih omrežjih. Zato je ključnega pomena, da se vključijo starši njihovih prijateljev,” pravi psiholog.
Skupina »Počakajte do 8. razreda« je ustvarila zavezo, ki jo starši lahko skupaj podpišejo in s katero se zavezujejo, da otrokom ne bodo dovolili uporabljati pametnih telefonov do konca osmega razreda. Druge skupine so ustvarile podobne zaveze.
»Preverite, ali je v vaši skupnosti kakšna taka skupina, in če je ni, se vam pa zdi pomembna, razmislite o tem, da bi jo ustanovili,« je dejala Melissa Greenberg, klinična psihologinja v Centru za psihoterapijo Princeton v New Jerseyju, ki ni bila vključena v študijo. »Tudi če ljudje o tem še ne govorijo, jim bo morda olajšanje, če boste začeli pogovor.«
Poleg tega bi lahko »starši za svoje otroke iskali šole z strožjimi politikami glede pametnih telefonov na kampusih« ali pa bi si prizadevali za boljše politike v šolah svojih otrok, je dejala Thiagarajan.
Potrebne so tudi sistemske rešitve
Vendar pa raziskovalci opozarjajo, da starši teh težav ne morejo rešiti individualno brez družbenih rešitev. Navsezadnje, tudi če svojim hčeram ne dovolim uporabljati družbenih omrežij pred 16. letom starosti in prepričam starše njihovih prijateljev, da storijo enako, jih to ne bo ustavilo pred tem, da bi bile izpostavljene tem aplikacijam s strani drugih otrok na mestih, kot so šolski avtobus ali popoldanske aktivnosti.
Zato bi starši »lahko bili tudi bolj aktiven glas v razpravah o regulaciji,« je dejala Thiagarajan.
Posvetujte se s svojimi otroki
Če ste otroku že dovolili uporabljati pametni telefon pred 13. letom starosti ali pa vas le skrbijo rezultati, »brez panike,« je dejala Greenberg.
»Če ste zaskrbljeni, vendar pri svojem otroku ne opazite nobenega od teh simptomov, se lahko z njim še vedno pogovorite in mu sporočite, da se nekateri ljudje spopadajo z anksioznostjo, nizko samopodobo in intenzivnimi čustvi,« je dejala za CNN. »Lahko jim sporočite, da je na voljo pomoč, če jo kdaj potrebujejo, in jih povabite, naj pridejo k vam, če se kdaj soočajo s težavami ali potrebujejo podporo.« Če pa pri svojem otroku opazite te simptome, poiščite pooblaščenega strokovnjaka, ki vam lahko pomaga, je dodala.
Kaj se zgodi, če vaš otrok že ima pametni telefon? »Ko berete takšne stvari, se boste morda počutili, da ste obtičali na mestu, ker se vam zdi, da se ne morete vrniti,« je dejala Greenberg. To ni res. »Ne bojte se spremeniti smeri, če menite, da to, kar ste že storili, ne deluje za vašega otroka ali za vašo družino,« je dejala.
Starši lahko razmislijo o možnostih, kot so uporaba starševskega nadzora, prehod na preklopni telefon ali brisanje aplikacij ali funkcij, je dejala Greenbergova.
Seveda se otroci morda ne bodo prijetno odzvali na takšno spremembo, vendar naj vas to ne odvrne od ukrepanja, če menite, da bi jim to koristilo, pravi strokovnjakinja.
Starši lahko uporabijo ta scenarij: »Ko smo vam prvič dali pametni telefon, nismo vedeli, kako bi lahko vplival na vas. Veliko znanstvenikov in zdravnikov raziskuje učinke pametnih telefonov na otroke in zdaj vemo veliko več, kot smo vedeli prej. Spremeniti moramo nekaj stvari, ker želimo zagotoviti, da za vas počnemo najbolj zdravo stvar.«
Če se otroci razburijo, bodite sočutni do njihovih skrbi. »Odrasli se ne odzovejo vedno na najbolj zrel način, ko jim nekaj vzamete ali jih prosite, naj spremenijo navado, in ne moremo pričakovati, da se bodo tudi naši otroci,« je dejala Greenberg.
Staršem je predlagala, da se pogovorijo o svojih težavah s pravilno uporabo pametnega telefona kot način (dobesednega) povezovanja in priznanja, da se vsi težko upremo njihovi privlačnosti.
Kaj lahko storite zdaj, ko veste, da je lahko precej nevarno dovoliti majhnim otrokom uporabo pametnih telefonov? Če vaš otrok še nima pametnega telefona, se začnite pogovarjati z drugimi starši v svoji skupnosti, da se skupaj dogovorite, da ga ne boste imeli, dokler ne bodo starejši.
Ena najpametnejših odločitev staršev je, da otroke odvrnemo od pametnih telefonov.