Zakaj moramo svoj prenosni računalnik vzeti iz torbe pri varnostnem pregledu na letališču?

Predolgi varnostni pregledi na letališčih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vsakdo, ki je v zadnjih 10 letih potoval z letalom, ve, kako stresna so lahko letališča. In ko pridemo na letališče, hitimo, da bi čim prej prišli do pravilnih vrat, vendar nas prej za nekaj časa ustavi še varnostni pregled, kjer zahtevajo, da vzamemo prenosnike iz torbe. Ste se kdaj vprašali, zakaj moramo to narediti in kakšno povezavo ima to z varnostjo?

 

Dan, ki je za vedno spremenil letalski promet

 

Varnost na letališču se je dramatično spremenila po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001. Pred 11. septembrom ste lahko šli skozi varnostno torbico z ročno torbo, polno vsega, kar boste morda potrebovali za počitnice, vključno z nožem. Pravzaprav so napadalci 11. septembra prinesli svoje orožje na krov, piše CNN.

 

Po 11. septembru so se postopki varnostnih pregledov po vsem svetu čez noč spremenili. V ZDA so izvajalce zasebnega varovanja, ki so prejeli minimalno plačo, zamenjali za visoko usposobljeno varnostno osebje. Vse, kar bi lahko šteli za orožje, je bilo zaseženo.

 

Po vsem svetu so morali potniki nenadoma sezuti čevlje, pasove in vrhnja oblačila ter ven vzeti telefone, prenosne računalnike, tekočine in karkoli drugega, kar bi lahko uporabili kot del improvizirane eksplozivne naprave.

 

To je trajalo nekaj let. Sčasoma so bile razvite naprednejše metode varnostnih pregledov. Danes nekatere države ne zahtevajo, da si sezujete čevlje, ko greste skozi varnostni nadzor.

 

Naprava, skozi katerega gredo vaše torbe in naprave, je rentgenski aparat.

 

Glavni razlog, zakaj morate vzeti prenosni računalnik iz torbe, je ta, da so njegova baterija in druge mehanske komponente pregoste, da bi rentgenski žarki učinkovito prodrli – še posebej, če je naprava za skeniranje stara. Enako velja za napajalne kable in druge naprave, kot so tablice in fotoaparati.

 

S temi predmeti v vaši ročni prtljagi varnostniki ne morejo uporabiti pregledane slike, da bi ugotovili, ali obstaja tveganje. Torbo bi v takem primeru morali označiti za fizično preiskavo, kar bi varnostni pregled še upočasnilo. Zato je lažje, če najprej vzamemo iz prtljage vse naprave, za katere velja zgoraj napisano.

 

Nekatera letališča so nadgradila 3D-skeniranje, ki potnikom omogoča, da predajo svojo torbo varnostniku, ne da bi jim bilo treba odstraniti prenosne računalnike. Če vas ne prosijo, da vzamete prenosni računalnik, je to verjetno zato, ker se uporablja eden od teh dražjih sistemov.

 

Kljub temu nadgradnja tehnologije ne bo odpravila zaostanka, ki ga povzročajo pregledi na letališčih. Konec koncev je razlog, da so ti glavna ovira, hitrost, s katero osebje skenira slike.

Če ne najdemo načina za avtomatizacijo celotnega procesa in ga izvajamo z minimalnim človeškim nadzorom, lahko pričakujemo zamude.

 

Kaj pa telesni skenerji?

 

Toda vaša torba ni edina stvar, ki jo pregledujejo letališki varnostniki. Skenirajo tudi nas, potnike.

 

Visok okvir, skozi katerega hodite, je detektor kovin. Njegov namen je odkriti kakršno koli orožje ali druge nezakonite predmete, ki so morda skriti pod vašimi oblačili. Letališki detektorji kovin uporabljajo neionizirajoče sevanje, kar pomeni, da ne oddajajo rentgenskih žarkov.

 

Po drugi strani pa so večji telesni skenerji vrsta rentgenskega aparata. Ti so lahko aktivni ali pasivni ali kombinacija obeh.

 

Pasivni skenerji preprosto zaznajo naravno sevanje, ki ga oddaja vaše telo in vse predmete, ki bi lahko bili skriti. Aktivni skenerji oddajajo nizkoenergijsko sevanje, da ustvarijo skeniranje vašega telesa, ki ga je nato mogoče analizirati.

 

Vrsta skenerja, skozi katerega hodite, je odvisna od tega, kje na svetu se nahajate. Na primer, ena vrsta aktivnega skenerja telesa, ki oddaja rentgenske žarke se je nekoč pogosto uporabljala v ZDA, vendar se ne uporablja več. Ta skener je prepovedan tudi v Avstraliji in Evropski uniji, kjer se lahko uporablja samo neionizirajoča tehnologija. Druga vrsta skenerja namesto rentgenskih žarkov oddaja milimetrske valove z nižjo energijo za slikanje potnika.

 

AI na naših letališčih

 

Zdi se, da nas je umetna inteligenca zadnje čase vsepovsod in naša letališča niso izjema. Napredek v sistemih umetne inteligence bo spremenil prihodnost letališke varnosti. Za zdaj morajo človeški pregledovalci identificirati potencialne grožnje v skeniranih slikah. Kaj pa, če bi bila napredna umetna inteligenca usposobljena za to z uporabo zbirke podatkov slik? To bi storila v delčku časa.

 

Nekatera letališča že uporabljajo napredne skenerje za računalniško tomografijo (CT) za izdelavo visokoločljivih 3D posnetkov. V prihodnosti bi lahko to tehnologijo dodatno izboljšala umetna inteligenca za veliko hitrejše odkrivanje groženj.

 

Hipotetično bi lahko računalniško tomografijo uporabili tudi za ljudi in njihovo prtljago. Ali bi to lahko potnikom omogočilo, da hodijo skozi telesni skener, medtem ko nosijo svoje torbe? Mogoče. Do takrat pa moramo še vedno paziti, da smo pravočasno na letališču ter največ časa nameniti ravno varnostnemu pregledu.