Onesnaženost zraka je bila kvantitativno povezana s pojavom genetskih mutacij, ki spodbujajo razvoj pljučnega raka pri nekadilcih. Nova študija, objavljena v reviji Nature, je odkrila celične spremembe v DNK ljudi, ki niso nikoli kadili, ki so povezane z izpostavljenostjo smogu in povečanim tveganjem za pljučnega raka.
Pomembne številke
Vsako leto se po vsem svetu diagnosticira 2,5 milijona novih primerov pljučnega raka. Glavni povzročitelj je seveda cigaretni dim, a obstaja določen odstotek primerov (10–25 odstotkov), ki se postopoma povečuje, pri ljudeh, ki niso nikoli kadili. V tej skupini bolnikov so pljučni tumorji skoraj vedno adenokarcinomi. Pljučni rak je glavni vzrok smrti zaradi raka po vsem svetu. Po ocenah Globalnega observatorija za rak je samo v letu 2020 zaradi pljučnega raka umrlo 1,8 milijona ljudi. Več kot milijon teh smrti se je zgodilo na Kitajskem, kjer so kajenje, onesnaženost zraka in drugi dejavniki onesnaževanja prisotni v zelo visoki meri.
Pljučni rak pri nekadilcih
Nova študija bi lahko pomagala razumeti, zakaj se število kadilcev po vsem svetu zmanjšuje, medtem ko se pljučni rak povečuje med ljudmi, ki nikoli niso kadili.
Onesnaženje: mutageni dejavnik
Številne znanstvene študije so razkrile pomembno epidemiološko povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in tveganjem za pljučnega raka. Nova študija ponuja genomske dokaze, ki povezujejo smog s povečanim številom primerov pljučnega adenokarcinoma, najpogostejše vrste pljučnega raka. Skupina znanstvenikov pod vodstvom Ludmila Alexandrova, profesorja celične in molekularne medicine ter bioinženiringa na Univerzi v Kaliforniji v San Diegu, je analizirala celotno genetsko kodo pljučnih tumorjev, odstranjenih pri 871 bolnikih. Bolniki, katerih tumorji so bili analizirani v študiji Sherlock-Lung, ki nikoli niso kadili, so bili iz Evrope, Severne Amerike, Afrike in Azije.
Prstni odtisi onesnaženosti zraka v DNK
Z združevanjem genomskih podatkov z ocenami pretekle izpostavljenosti onesnaženosti zraka na podlagi satelitskih in zemeljskih podatkov so raziskovalci ugotovili, da so bile višje ravni onesnaženosti zraka na določenem območju povezane z večjim številom mutacij, ki so pri preiskovancih spodbujale pljučnega raka. Ugotovljene mutacije so bile bodisi neposredne mutacije (torej mutacije, za katere je znano, da neposredno spodbujajo rast tumorjev) bodisi preprosto povezane s procesi, ki lahko spodbujajo ustvarjanje ugodnega okolja za tumorje, kot je staranje celic. Ljudje, izpostavljeni najvišjim ravnem onesnaženosti zraka, so imeli tudi krajše telomere, kratka ponavljajoča se zaporedja nukleotidov, ki se nahajajo na koncih molekul DNK in naj bi jih ščitila pred poškodbami. Ta značilnost je znak potencialno hitrejše delitve celic, ki lahko spodbuja raka.
Drugi dejavniki tveganja
Študija je ugotovila tudi rahlo povečanje te vrste mutacij, povezanih s pasivnim kajenjem (dejavnik, ki ga je težko analizirati, saj je tesno povezan s časom izpostavljenosti dimu in oddaljenostjo od kadilca), pa tudi znatno povečanje mutacij, povezanih z uživanjem kitajskih zdravilnih zelišč, ki vsebujejo aristolohijsko kislino, snov, za katero je že znano, da ima močan rakotvoren učinek.