Zakaj vila sredi Portoroža propada?

Ne nedolžen incident ponovnega rušenja ograje pri nekdanji upravni stavbi podjetja Droga v Portorožu odpira tudi vprašanje odgovornosti: zakaj ta nekdaj veličastna vila propada?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Portorož se lahko pohvali z zelo lepimi arhitekturnimi zgradbami. Med številnimi vilami, ki krasijo to obmorsko naselje, je tudi nekdanja upravna stavba podjetja Droga.

Ta vila se nahaja na Obalni cesti, deset metrov od morja, nasproti nekdanjega skladišča soli, danes Monforta. Zgrajena je bila po prvi svetovni vojni, njena posebnost in arhitekturni detajli pa pritegnejo pozornost obiskovalcev Portoroža.

Vendar pa v zadnjih letih vedno bolj priteguje pozornost zanemarjenost in zapuščenost zunanjega dela vile.

Dotrajanost ali vandalizem?

18. novembra, nekaj po 22. uri, je na tem zemljišču prišlo do incidenta. Na naše uredništvo se je obrnil eden od očividcev dogodka, ki je uspel posneti vandalizem skupine brezdomcev, ki že dalj časa bivajo v stavbi na naslovu Obala 27. Ograja, ki obdaja parcelo, zgrajena iz opeke, je ponovno delno porušena. Vrstica rdečih opek je padla na cesto.

Iz policije so nam odgovorili, da čeprav v slovenski Istri obstajajo kraji (posebej v Piranu in Kopru), ki so zbirališča brezdomcev in so lahko tudi nevarni, naslov Obala 27 v Portorožu ni na njihovem seznamu. Po ponedeljkovem incidentu z ograjo so v svojem poročilu zapisali, da se je ta porušila zaradi dotrajanosti. Zid se je zrušil na cesto, delavci Javnega podjetja Okolje Piran so prišli na kraj dogodka in pospravili odpadke.

Kljub temu pa domačini menijo drugače. Zaskrbljeni so za kulturno dediščino mesta, pa tudi za varnost.

Stavba propada že nekaj let

To ni prvi primer: dokaz za to so tudi slike z Googlovih zemljevidov. Če pogledamo posnetke iz preteklosti, opazimo, da je bila stavba leta 2013 urejena, ograja pa nedotaknjena.

2013

 

Prve znake sprememb lahko opazimo na slikah iz leta 2019, kjer je jasno vidna razrušena ograja na desni strani.

2019 avgust

Leta 2023 sta bila porušena še dva sloja opeke.

Po ponedeljkovem incidentu je stanje še hujše, spomenik kulturne dediščine slovenske Istre pa propada tako od zunaj kot znotraj.

Ne glede na to, ali gre za vandalizem ali neodgovornost, je nedopustno, da taka stavba propada. Njeno vzdrževanje ureja tudi Zakon o varstvu kulturne dediščine, po katerem lastniki brez dovoljenja ne morejo izvajati sprememb, rekonstrukcij ali rušenja. Prav tako so zakonsko obvezani, da objekt vzdržujejo, obnavljajo in ga ščitijo pred propadanjem.

Zakaj nihče ne skrbi za stavbo in kje so lastniki?

Nekdanja upravna stavba Droga ni v lasti Slovenca. Leta 2020 jo je prodal takratni direktor Okolja Piran, Gašpar Gašpar Mišić. Kupec v tej prodaji, ki so jo Finance ocenile kot “največji nepremičninski posel” tistega leta, je bil kitajski državljan Kai Dai.

Zemljiška knjiga kategorizira zemljišče kot parcelo, lastnik pa je podjetje CASA DEL SAL, ki se ukvarja s turizmom in ima sedež v Ljubljani. Lastnik podjetja, ki je bil v zemljiško knjigo vpisan 6. 12. 2018, je omenjeni Kai Dai.

Kot poroča Forbes, je Kitajec pred štirimi leti vilo kupil za 4,3 milijona evrov. Gre za parcelo z 1.400 kvadratnimi metri bruto površine. Stavba je bila v novem lastništvu predvidena za hotel, vsaj taki so bili načrti Gašparja Mišića. Vendar se to ni zgodilo; po štirih letih ni bilo nobene spremembe na stavbi, prav tako ni nobenih znakov, da bi vila imela lastnika.

Kai Dai naj bi bil v poslovnih težavah, ki izhajajo iz težav pri dokazovanju izvora denarja. Trenutno ni v Sloveniji, na njegovem LinkedIn profilu pa je kot njegova lokacija naveden London. Necenzurirano je prav tako poročalo o tem kitajskem poslovnežu, omenjajoč, da “tudi njegovi odvetniki ne morejo priti do njega”. Prav tako ga ne more dobiti niti župan Občine Piran.

Z vprašanji o odgovornosti smo se obrnili na Občino Piran, Okolje Piran ter Zavod za kulturno dediščino. Njihove odgovore bomo objavili, ko jih prejemo.