Zaradi nasedle ladje vsi v strahu: “Ko se ta beštija odpre, bo to katastrofa za vse”

Enemu najlepših zalivov na Hrvaškem grozi katastrofa. 79 metrov dolga ladja Deal je že deset mesecev nasedla v Raškem zalivu, njena nova poškodba pa vzbuja še večji strah pred okoljsko katastrofo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Robert Vareško mora vsakič, ko se odpravi na odprto morje, mimo nasedle ladje na rtu Ubac. Že 10 mesecev, pravi, opazuje, kako gnije: »Postaja vse hujše, sploh v zadnjem mesecu in pol.«

Vprašanje časa je, poudarja, kdaj bo počilo, in tega – najslabšega možnega scenarija, ugotavlja, je tisto, česar se domačini bojijo že od prvega dne: “Ko se takšna beštija odpre, bo to ogromno onesnaženje za naravo, ribištvo, morje, turizem, ne samo za naše kraje.”

Raša se nahaja v jugozahodnem delu Istre v zaledju istoimenskega zaliva, v katerega se izliva reka Raša ob cesti Reka-Pulj, le nekaj kilometrov stran od Labina.

 

nasedle ladje

Ladja je vsak dan v slabšem stanju. Poleg tega, da ima že tri luknje na premcu, se je pred nekaj meseci odprla velika luknja na krmi. Čeprav so gorivo izčrpali, prav tako zaoljeno vodo, so njeni ostanki, opozarja biolog Neven Iveša, še vedno na ladji. In to ni edina težava.

“Zaradi vpliva atmosferskih razmer je bil ves material, tudi nevaren, dalj časa naplavljen v okolje Raškega zaliva,” je pojasnil Iveša.

Predsednik IDS Dalibor Paus poziva ministra za morje, promet in infrastrukturo ter podpredsednika vlade Olega Butkovića, da to 79 metrov dolgo ladjo za prevoz živine umaknejo.

“Borili smo se 10 mesecev in 10 mesecev nas minister Oleg Butković ignorira. Tukaj je pomembno povedati, da če bi bila ta pošast na primer pred vilo Kostabela ali Dubrovnikom, bi jo zagotovo odstranili in mislim, da to ni pošteno do Istranov,” je dejal Paus.

Urgentni poziv so ministrstvu poslale tudi občine, ki si delijo Raški zaliv. Želijo si, da bi razbitino čim prej odstranili.

“Največji problem je, da gre za potencialno nevarnost, najprej za ribiče, za gospodarsko cono, za prebivalstvo, za vse v bistvu,” je dejal župan Občine Marčana Predrag Pliško.

nasedle ladje

Na ministrstvu trdijo, da postopek odstranitve poteka po načrtih. Nalogo je prevzela zavarovalnica. Med tremi ponudbami so izbrali metodo, po kateri ladjo dvignejo na plavajoči dok, nato pa jo vlačilec odvleče do razsekovalnice. Podpis pogodbe je v teku in šele po tem bodo znani natančnejši roki za odstranitev ladje.

“Bojim se, da se bo kaj zgodilo, da se bo ladja prevrnila in da se bo ves ostanek kurilnega olja iz strojnice izlil v morje. Želim, da se luknje na ladji čim prej sanirajo, kot je bilo obljubljeno, in da se ladja odvleče do najbližje ladjedelnice,” je zapisal župan Občine Raša na svojem Facebook profilu.