Zasoljene cene na Jadranu

Hrvati so bolj zaskrbljeni, kako bodo preživeli naslednjo sezono

Deli novico s tvojimi prijatelji

Cene na hrvaški obali divjajo, številni turisti pa opozarjajo, da se na Jadran ne bodo več vrnili. Zanje je postalo predrago, pravijo. Od nastanitve do kepice sladoleda. Ob tem se Hrvatje upravičeno sprašujejo, ali jih bo ta nesramna podražitev prihodnje leto drago stala? Po poročanju hrvaškega portala dnevnik.hr, je na mestu vprašanje, kako bodo preživeli naslednje leto.

 

»Letos je predrago in odločili smo se prenehati dopustovati na Hrvaškem,« je dejal Mario iz Avstrije. Pravi, da mu je žal, ker obožuje Hrvaško, a cene so skočile v nebo, zato bo naslednje leto koktajle pil drugje, pri čemer je izpostavil Grčijo ali Egipt.

 

»Samo bivanje, brez vsega, okoli 2200 evrov. Pred dvema letoma bi za kaj podobnega plačal pol manj,« je potožil Avstrijec. Tudi cena krompirčka na plaži ga ni razveselila. Pravi, da stane ena porcija krompirčka toliko kot v trgovini stane pet kilogramov.

 

»Štiri evre? To je zelo drago, v Avstriji bi za mali krompirček plačal morda dva in pol,« je dodal Mario.

 

Maria in Alex iz Nemčije sta za sladoled za oba plačala sedem evrov. Natančneje za samo dve kepici sladoleda. Po poročanju hrvaškega portala je postal sladoled za družinski proračun predrag.

 

»Mi smo iz Nemčije in tam je sladoled evro in pol. Tukaj pa lahko samo gledamo,« je povedala Tatiana iz Nemčije.

 

Burgerji so od 22 evrov, palačinke za šest, lignji za 18, kilogram svežih rib pa za 110 evrov.

 

Predsednica Gostinskega združenja HGK, Jelena Tabak pa je ob tem opozorila, da niso vsi izdelki na enaki ravni kakovosti, zato so različne cene in ponudbe«.

 

»Na Pagu se nama je gostiteljica opravičila, ker je cena kampiranja tako visoka,« je povedala Anamari iz Belgije. Ena nočitev v kampu stane 89 evrov.

 

»To je tako čudovita dežela, a žal se ne bomo vrnili. Imamo prijatelje, ki so želeli priti na Hrvaško z avtodomom, ampak smo jim že sporočili, da naj raje ne pridejo«, je še dodala.

 

Na Hrvaškem je trenutno 50.000 gostov več kot lani ob tem času. Najbolje obiskani kraji so Rovinj, Poreč in Dubrovnik.

 

Direktor TZ Dubrovnik Miro Drašković je dejal, da ima Dubrovnik svojo raven cen. »Vendar pa ima tudi Dubrovnik kakovostno ponudbo in veliko za ponuditi vsem gostom,”«je dodal.

 

Ob tem pa se sprašujejo, ali bodo sploh imeli komu ponuditi svojo kakovostno ponudbo, saj se trenutno fotografira več računov, kot pa lepot Hrvaške.

Kako bodo cene vplivale na turizem?

 

Novinarka Dnevnika Nove TV Lina Dollar je preverjala cene tudi v hrvaški Istri. Iz Bal je sporočila, da so visoke cene že razlog za odpovedi počitnic.

 

»Glede na to, da turistični sektor pravi, da se pred vrhuncem sezone povečuje število odpovedi, so nekateri turisti, s katerimi sem se pogovarjala, povedali, da bodo počitnice pri nas zaključili in iskali cenejše destinacije,« je dejala.

 

Pogovarjala se je tudi s predsednikom Združenja turističnih agencij pri HGK Borisom Žgombom.

 

Na vprašanje, ali jih bodo visoke cene udarile, je odgovoril, da je to kompleksno vprašanje.

 

»V teh štirih letih smo imeli najrazličnejše situacije – vzpone in padce v turizmu. Prvi dve leti sta bili COVID leti z velikimi težavami. Vlada pa je s svojimi ukrepi izjemno pomagala turizmu, da je preživel.

 

Tretje leto, 2022, je bilo leto, v katerem smo se vrnili hitro in močno – hkrati se je Evropa s svojimi gosti vrnila iz lockdowna. Podobno so imele konkurenčne države problem, vendar mi smo uspeli nadoknaniti, kar nam je dve leti manjkalo.

 

Letošnje leto je leto, v katerem se je zmotil vsak, ki je začel z domnevami, da se bo ponovilo lansko leto. Cene imajo po mojem mnenju prostor za korekcijo in trg bo to pokazal.

 

Ali so visoke ali ne, bo rekel gost. Gost je kralj – on je edini, ki lahko to reče, ali bo toliko plačal to storitev ali ne,« je dejal Žgomba.

 

Poudaril je tudi, da je treba na turizem gledati kot na celovito storitev. »Sladoled imate po en in dva evra, seveda je to malo izkoriščanje situacije – ne zdi se mi prav« je dodal.

 

Žgomba je komentiral tudi, ali se je treba bati odpovedi namestitev. »Odločitev o turistični namestitvi, cenah in vsem drugem je avtonomna. To je edina stvar, do katere ima lastnik turističnega objekta pravico – v te odločitve se nihče ne more vmešavati. Tu nista odgovorna niti ministrstvo za turizem niti turistično združenje, ker gre za zasebne odnose. Zasebni kapital ima izključno obveznost in odgovornost za vse, kar počne na trgu,« je poudaril.

 

Tistim, ki pretiravajo z visokimi cenami, predsednik Združenja potovalnih agencij pri HGK pravi, da se s tem spravljajo v nevarnost.

 

»To turistično leto bo dobro, ne bo izjemno kot prejšnje – to se že vidi -, bo pa dobro. Je pa vprašanje, koliko in kako bomo preživeli prihodnje leto,« je sklenil.