Zelenolistna skrivnost za nižji krvni tlak

Temno zelena listnata zelenjava – kot so rukola, zelje, blitva, ohrovt in špinača – je prava zakladnica vitaminov, mineralov in antioksidantov, ki pozitivno vplivajo na srce. A med vsemi tovrstnimi rastlinami strokovnjaki najbolj hvalijo špinačo, posebej kar zadeva njeno sposobnost zniževanja sistoličnega tlaka.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 Kako špinača znižuje tlak?

Glavni “junak” v špinači so prehranski nitrati. Ko jih zaužijemo, jih telo pretvori v dušikov oksid – snov, ki sprošča stene krvnih žil. S širjenjem žil se zmanjša upor pretoku krvi in posledično pade sistolični krvni tlak.

Ameriški kardiolog dr. Deepak Talreja poudarja, da je prav zaradi visokega deleža nitratov uživanje špinače med enostavnimi in učinkovitimi prijemi za obvladovanje zvišanega tlaka. Številne raziskave so pokazale, da redno uživanje zelenjave, bogate z nitrati, vključno s špinačo, lahko že v nekaj urah po zaužitju privede do merljivega znižanja krvnega tlaka. Če si tak režim kasneje zapomnite in ga ponavljate dnevno, se učinek ohranja.

Koraki za vključevanje špinače v vsakodnevno prehrano

1. Sveža zelenjavna solata
Enostavno dodajte pest sveže špinače v mešanico solatnih listov, paprika, korenja in paradižnika. Preliv z oljčnim oljem in limoninim sokom še poudari njen okus in zdravo vrednost obroka.

2. Zeleno smuti
Zmešajte špinačo z banano, jabolkom ali jagodičevjem, dodajte malo vode ali mlečnega napitka po izbiri ter uživajte hranljiv napitek za zajtrk ali popoldansko malico.

3. Kuhane jedi
Špinačo na hitro poparite ali podušite z drobno sesekljano čebulo in česnom, malo popražite in začinite po okusu. Tako pripravljena je odlična priloga ali dodatek juham, rižotam in testeninam.

4. Dodatki jedem
Svedno lahko dodate pest sveže špinače v omake za testenine, omlete ali zelenjavne juhe tik pred koncem kuhanja – tako bo ohranila barvo, teksturo in hranilno vrednost.

Kaj pravijo raziskave in kdaj paziti

V eni izmed kontroliranih študij, predstavljenih v reviji Hypertension, so pokazali, da sta tako sistolični kot diastolični tlak znatno padla pri udeležencih, ki so vsak dan uživali zelenjavo z visoko vsebnostjo nitratov – kot je špinača. Učinek je bil viden že nekaj ur po zaužitju, z redno uporabo pa je trajno znižanje tlaka bolj verjetno.

Kljub temu, poudarja dr. Talreja, špinača ne nadomešča zdravil za srčne težave. Če že jemljete zdravila za nadzor krvnega tlaka, se je o vsakršnih spremembah pri vključevanju špinače posvetovati z zdravnikom. Špinača je namreč odlična dopolnitev uravnoteženi prehrani (na vzoru prehranskih priporočil DASH in mediteranske diete), a brez rednega zdravniškega nadzora ni zanesljiv nadomestek za klinično preverjene terapije.

Druge koristi špinače za srce

Poleg naravnih nitratov je špinača bogata tudi z magnezijem, kalijem, vitaminom K, folno kislino in antioksidanti, ki pomagajo varovati srčne celice pred oksidativnim stresom. Zahvaljujoč tem hranilnim sestavinam redno uživanje po mnenju kardiologov prispeva k boljšemu tonusu žil, zmanjša vnetje v telesu in tako dolgotrajno podpira zdravje srca.

 

odpoklic

Če želite na naraven način spodbujati uravnavanje krvnega tlaka, razmislite o špinači kot delu vaše dnevne prehrane. Ne glede na to, ali jo dodate solati, smutiju ali pripravite kot toplo prilogo, vas bo špinača obogatila z vitamini, minerali in nitratom, ki skupaj delujejo v prid vašemu srcu. Kljub temu pa ne pozabite, da je za ljudi z očitnimi težavami s srcem in krvnim tlakom obisk pri zdravniku ali kardiologu nujen – špinača je dodatek, ne pa nadomestilo ustaljenega zdravljenja.