Raziskava, ki so jo izvedli na Univerzi Lancaster in University College of London v Veliki Britaniji, je razkrila presenetljive ugotovitve o odnosih v poznejših življenjskih obdobjih. Živeti v zvezi, vendar ločeno, ima lahko po 60. letu starosti številne pozitivne učinke na duševno zdravje, pri čemer posameznikom omogoča večjo avtonomijo in zmanjšuje vsakodnevne napetosti.
Koristno za duševno zdravje: živeti v zvezi, a narazen
Čeprav je koncept LAT (Living Apart Together), kjer mlajši pari živijo narazen, dobro poznan, se tudi vse več starejših odloča za LLAT (Living Apart Together in Later Life) – način življenja, kjer ostanejo v razmerju, vendar živijo ločeno. Po raziskavi, ki je trajala kar 12 let, ima ta oblika odnosa številne prednosti za ljudi, starejše od 60 let.
Prednosti življenja narazen
Raziskava je pokazala, da starejši pari, ki ostanejo v ločenih gospodinjstvih, uživajo primerljive koristi za duševno zdravje kot tisti, ki živijo skupaj ali so poročeni, vendar brez “vsakodnevnih trenj” in intenzivnih obveznosti, ki so pogosto del sobivanja. Prav tako ta način življenja zmanjša pravne obveznosti in institucionalne omejitve, ki jih prinaša zakon, ter olajša prekinitev odnosa, če postane nezadovoljiv.
Raziskovalca Yang Hu in Rory Coulter sta poudarila, da ta oblika odnosa omogoča ravnovesje med intimnostjo in ohranjanjem osebne avtonomije, kar prispeva k boljšemu psihološkemu počutju.
LAT vsekakor postavlja pod vprašaj dolgo uveljavljene ideale skupnega gospodinjstva kot edinega načina za ohranjanje duševnega zdravja starejših parov.