Poziv za pridobitev znaka Slovenia Green Cuisine je bil prvič objavljen pred tednom dni, pridobili pa so ga že trije ponudniki: Gostilna pri Lojzetu – Dvorec Zemono, restavracija COB ter turistična in eko kmetija Pri Baronu.
Vsi trije ponudniki, prejemniki znaka Slovenia Green Cuisine, so že od leta 2020 nosilci znaka Zeleni ključ, ki predstavlja vodilni standard odličnosti na področju okoljske odgovornosti in trajnostnega delovanja v turistični industriji ter pomeni zavezanost podjetij, da v certificiranih obratih spoštujejo stroge kriterije, ki jih je določila Mednarodna fundacija za okoljsko vzgojo (FEE).
V Gostilni pri Lojzetu so tekom pridobitve certifikata izvedli več usposabljanj in delavnic, vezanih na trajnostne vsebine – za zaposlene, dobavitelje in druge deležnike. S tem skrbijo, da bo osebje tudi v prihodnosti dobro obveščeno in primerno usposobljeno na področju okolju prijaznih in trajnostnih praks z namenom, da bi se z odgovornim ravnanjem z viri zmanjšali vpliv na okolje ter stroške poslovanja ter postali vzoren obrat tudi na področju družbene odgovornosti – plastike skoraj ne uporabljajo, strežejo vrhunsko hubeljsko vodo iz pipe…
Restavracija COB (Cooking Outside the Box) skozi kulinariko pripravlja interaktivna gastronomska doživetja, vezana na lokalne običaje in okolje. Kulinarično doživetje je v COB-u zasnovano kot popotovanje po Istri, na katerem gostje ob vsaki jedi aktivno sodelujejo pri spoznavanju in ustvarjanju novih spominov na lokalne tradicije, znamenitosti, pristne surovine ter bogato istrsko kulturo. Vodilo prve slovenske doživljajske restavracije je kuhanje izven okvirjev na do okolja prijazen način ter ozaveščanje vseh deležnikov, ki so tako ali drugače povezani z restavracijo ter na ta način ohranili pristne okuse, kvaliteto surovin in kakovost življena.
Pomena ohranjanja in spoštovanja lokalnega okolja se zavedajo tudi na turistični in eko kmetiji Pri Baronu, kjer so poleg znaka Zeleni ključ že od leta 1999 prejemniki certifikata evropske sheme kakovosti Ekološka pridelava. S tema prestižnima standardoma odličnosti se zavezujejo k spoštovanju strogih kriterijev na področju okoljske odgovornosti, trajnostnega delovanja ter ekološke pridelave in predelave na kmetiji.
S podpisom Zaveze za trajnostno gastronomijo Slovenije se ponudniki, ki pridobijo znak Slovenia Green Cuisine, zavežejo k spoštovanju sedmih trajnostnih načel: avtentičnosti ponudbe, povezovanju z lokalnimi dobavitelji, usmerjenosti k naravi, delovanju s čim manj odpadki, uporabi neoporečne vode, odgovornosti do okolja in odgovornosti do zaposlenih.
Poziv za vstop v Zeleno shemo slovenskega turizma je za ponudnike odprt vse leto, za destinacije pa do 16. februarja 2021.
Vir in foto: STO