Čas, da na svojih vrtovih posadimo cvetačo

Deli novico s tvojimi prijatelji

Prišel je avgust, mesec v katerem nas lahko še pošteno pregreva. S prvim dežjem sredi meseca pa začnejo temperature padati, narava dobiva spet njeno pravo barvo, rastline na naših vrtovih pa spet padejo v ciklus pravilne vegetacije.

Prva naloga na naših vrtovih v avgustu je pravilna oskrba rastlin z vodo. Po vročem dnevu je zelo dobro, da zalivamo pozno zvečer, še bolje zgodaj zjutraj. Naše zelenjavne gredice nas še vedno na polno obdarjajo z dozorelimi plodovi melancanov, paradižnikov, paprike, feferonov, ohrovta, zelja, melon, lubenic, kumaric …

Na izpraznjene dele vrta lahko posejemo motovilec, špinačo, solate, zimske radiče, posadimo lahko sadike brokolija, cvetače, kitajskega zelja, solate endivije, zimskega pora. Lahko posadimo tudi krompir, tako da bomo lahko za božično večerjo imeli svoj mladi krompir. Gredice, ki ostanejo prazne, lahko zasejemo z rastlinami za zeleno gnojenje, ki jih bomo spomladi prekopali in zadelali v zemljo.

Zeliščni vrt

V zeliščnem vrtu se ukvarjamo z nabiranjem zelišč. Nabiramo predvsem meliso, timijan, origano. V zimskih časih jih bomo s pridom uporabili. Poskrbimo, da so shranjene pravilno. Lahko jih meljemo, drobimo in jih pospravimo papirnate vrečke, v katerih ne bodo izgubile svojih učinkov. Lahko jih tudi zamrznemo. Shranjujemo jih lahko tudi v kisu, olju, soli. Kis lahko o dišavimo z b aziliko. Tudi v avgustu poskrbimo, da redno odstranjujemo plevel, ki raste med rastlinami.

Sadni vrt

V sadnem vrtu avgusta pobiramo sadje za takojšnjo porabo. Opravljamo rez bohotivk (redčimo krošnjo), opravimo obrezovanje koščičarjev (češnja, marelica, višnja …). V avgustu presajamo in dodatno sadimo sadike jagod. Pazljivi moramo biti, ker ima plitke korenine in jih zato ne smemo zadelati pregloboko.

Okrasni vrt

Okrasni vrt tudi avgusta poka s cvetjem. Enoletnice so, s pravilno oskrbo, v tem mesecu prelepe. Pri enoletnicah in tudi pri trajnicah je pomembno, da jim odstranjujemo vse odcvetele cvetove, kajti s tem spodbudimo, da bodo nastali novi cvetovi. Vrtnicam je potrebno to početi ves čas, kajti s tvorbo semen bi rastlina hirala. Čas je za obrezovanje igličaste žive meje (leylandi, thuya, ciprese). Pomembno pri rezanju je, da mora ostati spodnji del ciprese še vedno na svetlobi. Poskrbimo tudi, da smo v tem času čim več v tem delu vrta in da uživamo.

Travne površine

Travne površine v avgustu še vedno kosimo višje, to je na višini 5 cm, da jih ne bi prizadele visoke temperatura in s tem tudi suša. Vedno je treba pokošeno travo odstraniti. Tisti, ki imate na travnikih »pleše«, je konec avgusta primeren čas za setev na novo in regeneracijo travne ruše.