5 laži o partnerski spolnosti

Deli novico s tvojimi prijatelji

Včasih se v odnosu oddaljimo, zapademo v rutino, se ujamemo v obveznosti in potem se neke noči uležemo v posteljo in ugotovimo, da je partner ob nas zaspal, brez da bi se poljubila, kaj šele ljubila. Kar naenkrat opazimo, da naša spolnost ni več tako živahna in izpolnjujoča, kot je bila na začetku. Takrat začnemo verjeti tem 5 lažem:

1. Nimava spolnosti zato, ker ji/mu nisem več všeč. Verjamemo, da poželenje izvira iz tega, da smo postavni in urejeni, a nekega dne razočarano ugotovimo, da žene ne privlačimo več. Če smo še tako urejeni, nas niti ne opazi. Na drugi strani pa ženske verjamemo, da nismo več privlačne, ker nismo več tako urejene kot na začetku, ker imamo celulit, poporodne strije in kilograme. Ampak resnica je, da se poželenje rodi iz vajine energije, zadovoljstva, ki ga čutita v sebi. Videz je prijetna paša za oči, ampak pravo poželenje prihaja iz zadovoljstva.

2. Če si želite spolnosti, morate to tudi predlagati. Res je super, če lahko v odnosu vse stvari ubesedita in se pogovorita o vsemu, kar čutita in si želita, ampak pobude za spolnost vam ni treba vedno izreči ali pa celo prositi zanjo. Bolj pomembno je, da ujameta trenutek, v katerem se spogledata, skupaj nasmejita, da ukradeta trenutek dnevu, ko se začutita. Takrat se poljubita in z lahkoto bosta nakazala željo po večji intimnosti.

3. Moški si spolnosti vedno želijo. Včasih prevelik pritisk in občutek pričakovanja zablokira spolno željo. Nekateri moški si tako želijo priznanja, da so vam pomembni, da jih spoštujete in potrebujete, da se bodo zares želeli izkazati na vseh področjih, ki so vam pomembna in zato včasih popustijo tudi v spolnosti. Takrat lahko najdeta čas za pogovor o tem, kaj vaju skrbi. Mogoče si že nekaj časa oba prizadevata, da bi imela več denarja in sploh nista opazila, kako zelo se moški pri tem trudi, da bi vas osrečil. In pomanjkanje spolnosti je le znak, da morata spet najti stik v vajinem odnosu in se sprostiti.

4. Pomanjkanje spolnosti je posledica stresa, slabega zdravja, službe in otrok. Čeprav so vsa ta področja pomembna in lahko hitro vplivajo tudi na našo spolnost, pa vendar nanjo ne morejo vplivati dlje časa (razen v primeru kakšnih težjih zdravstvenih stanj). Včasih se zaradi tega oddaljimo in nam potem predstavlja izziv, kako se spet zbližati. Kako spet najti skupen čas, skupni pogovor, kako se opravičiti ali pa prevzeti odgovornost za to obdobje, ko nas na nek način ni bilo tukaj za partnerja. Verjetno smo v tem obdobju izgubili tudi stik v odnosu in se to posledično pozna tudi pri spolnosti.

5. Ko se enkrat oddaljiva, se ne da več priti nazaj. In najbolj nesramno laž sem pustila za konec. Namreč po vsem, kar sta skupaj preživela, vaju vežejo skupni spomini, skupen dom, mogoče celo skupen posel, skupna prijateljstva, hobiji, itd. Če se znata s pomočjo terapije posloviti od vseh bolečin in zamer, ki so se v odnosu nakopičile, potem lahko ustvarita tudi nov stik, nov odnos, v katerem bosta uživala tudi v spolnosti. Vse je odvisno od vaju. Če sta pripravljena, je lahko po vseh skupnih letih še bolj čarobno, kot je bilo na začetku!

 

Eva Erpič
zakonska in družinska terapevtka
Uni. Dipl. soc. delavka
info@evaerpic.si
041/410-843Stališča avtorjev podpisanih prispevkov ne izražajo nujno stališč uredništva. Za točnost podatkov v podpisanih vsebinah so odgovorni avtorji oz. naročniki objav. Za nepodpisane vsebine je avtor uredništvo.