Mesec maj prinaša eksplozijo narave in med prvimi, ki nas razveselijo s svojo aromo in videzom, je zagotovo bezeg. Njegovi snežno beli cvetovi krasijo robove travnikov, gozdov in cest ter vabijo k nabiranju in pripravi številnih zdravilnih pripravkov.
Kdaj in kako nabirati bezeg?
Bezgov cvet (Sambucus nigra) je najbolje nabirati ob suhem in sončnem vremenu, ko so cvetovi popolnoma razprti in polni opojnega vonja. Nabiramo jih stran od prometnih cest, najbolje v naravi ali na neonesnaženih območjih. Cvetove odrežemo s škarjami in jih previdno shranimo v košaro ali papirnato vrečko – plastika ni priporočljiva, saj lahko povzroči pregrevanje in kvarjenje rastline. Prav kakovost in obdobje nabiranja cvetov je ključno, saj le sveže nabrani, popolnoma razcveteni in nepoškodovani bezgovi cvetovi vsebujejo največ aromatičnih snovi, eteričnih olj in zdravilnih učinkovin, ki poskrbijo za bogat okus sirupa ter njegove blagodejne učinke na zdravje.
Zakaj je bezeg tako poseben?
Bezgov cvet vsebuje številne zdravilne učinkovine: flavonoide (močni antioksidanti, ki ščitijo celice pred poškodbami in staranjem), eterična olja, tanine, vitamine in organske kisline, ki pomagajo pri prebavi in razstrupljanju.
Najpogosteje ga uporabljamo v obliki čajev, sirupov, sokov in tinktur. Njegovi učinki na zdravje so znani že stoletja, ljudska medicina pa ga pogosto uporablja kot naravno podporo imunskemu sistemu.
Flavonoidi v cvetovih pomagajo v boju proti prostim radikalom in tako varujejo celice, bezeg kot blag diuretik pa spodbuja tudi delovanje ledvic in pomaga pri izločanju toksinov iz telesa. Nekatere študije potrjujejo njegovo blago protivnetno delovanje, zlasti pri okužbah dihal. Redno uživanje bezgovega sirupa ali soka pa lahko pomaga pri obrambi pred sezonskimi virozami.
Raziskave potrjujejo, da lahko izdelki iz bezgovih cvetov in jagod ublažijo simptome prehlada in gripe, zmanjšajo vnetje sluznic, olajšajo dihanje ter spodbudijo znojenje, kar pripomore k razstrupljanju telesa. Bezeg lahko pomaga tudi pri prebavi in zaprtju ter kot blag diuretik.