Veliko ljudi izkoristi ugodnejše tarife električne energije in pere perilo ponoči. Kljub temu pa bi bilo neodgovorno pustiti pralni stroj, da deluje med spanjem. Gospodinjskih aparatov ne smemo puščati brez nadzora, saj predstavljajo enega od glavnih vzrokov požarov v gospodinjstvih. Še posebej “nevarni” so mali gospodinjski aparati, ki nam sicer olajšajo življenje, a jih lahko v trenutku tudi zapletajo.
Vsi gospodinjski aparati, od mešalnikov, raznovrstnih pomočnikov v kuhinji do nape, so pogost vir požarov. Nape povzročajo težave, ko so mastne in nečiščene. V takih primerih lahko škropljenje olja med kuhanjem privede do požara in povzroči večje materialne škode.
Velik problem predstavljajo tudi podaljševalni kabli, ki jih mnogi pogosto uporabljajo v gospodinjstvih, ker kabli naprav ne dosežejo vtičnic. Kuhalniki za vodo, električni grelniki, likalniki za oblačila so najpogostejši povzročitelji požarov v gospodinjstvih.
Pomivalni stroji in pralni stroji, ki jih radi pustimo, da delujejo ponoči, bi morali izključiti iz vtičnice. V primeru, ko so gospodinjski elementi brez nadzora, je najvarnejša možnost, da jih izključimo iz električnega omrežja. Tako lahko zagotovimo, da ne bo prišlo do požara.
Če pride do požara električne naprave v stanovanju, po klicu gasilcem lahko storite naslednje:
– Če je mogoče, postavite napravo v breznaponsko stanje (izvlecite vtič iz vtičnice ali prekinite električni tok s preklopom na varovalki).
– Za gašenje uporabljajte aparate z ogljikovim dioksidom ali prahom.
– Požar zadušite s pokrivanjem. Pokrivala ne smejo biti iz sintetičnih materialov, temveč iz bombaža ali volne.
– Ne uporabljajte vode za gašenje požara, če je naprava pod napetostjo. Vodo smejo uporabljati samo usposobljene osebe, zaščitene na ustrezne načine, in to na določeni razdalji od naprave pod napetostjo.
– Gašenje vseh drugih visokonapetostnih električnih naprav (transformatorji, razdelilna postrojenja) prepustite gasilcem. Ne približujte se na razdaljo manjšo od 15 metrov od takšne naprave.