Prehrana je prav tako ključnega pomena. Uživanje hrane, bogate z vlakninami, kot so stročnice, ovseni kosmiči in avokado, lahko pomaga pri ohranjanju nizkih ravni slabega LDL holesterola. V tem smislu se je ena zelenjava še posebej dobro izkazala, in sicer rdeča čebula.
Čebula lahko zniža holesterol
Če kuhate čebulo brez soli, vsebuje hranila, kot so kalij, fosfor, kalcij in magnezij.
Čebula vsebuje tudi flavonoid, imenovan kvercetin. Znanstveniki so v študiji iz leta 2017 proučevali, kako kvercetin vpliva na obraten transport holesterola. To je proces, pri katerem telo odstranjuje holesterol iz celic. Ugotovili so, da je kvercetin spodbudil prenos holesterola, zmanjšal njegovo raven in izboljšal delovanje dobrega HDL holesterola. Izkazalo se je, da tudi alternativne oblike čebule nudijo enake koristi, kot je sok iz čebule, bogat s kvercetinom, ki znatno zmanjšuje raven LDL holesterola pri bolnikih s blago povišanim holesterolom.
Ali lahko prehranska dopolnila s čebulo znižajo raven holesterola?
Čebulo lahko pripravite na različne načine. Lahko jo jeste surovo, kuhano, dodate jo lahko solatam ali različnim kuhinjskim jedem. Če pa ne marate čebule, ne skrbite, prehranska dopolnila na osnovi čebule lahko prav tako znižajo raven holesterola. Kljub temu ni bilo opažene povezave med dodatki na osnovi čebule in izboljšanjem ravni trigliceridov, zato so znanstveniki poudarili, da so potrebne dodatne raziskave.
Nekateri dejavniki lahko povečajo tveganje za hiperholesterolemijo. To vključuje uživanje hrane, bogate s transmaščobami ali nasičenimi maščobami, sedeč način življenja, kajenje, genetiko, starost in še veliko več (po podatkih CDC). Prisotnost kroničnih zdravstvenih stanj lahko prav tako vpliva na tveganje, kot so diabetes tipa 2 ali debelost, piše Health Digest.