Družba Istrabenz turizem je tudi lastnica nepremičnin na plaži, ki jo poznamo pod imenom plaža Meduza, ima pa tudi vodno dovoljenje, podeljeno do leta 2039, ki omogoča rabo morja za namen naravnega kopališča.
Plaža Meduza sestoji iz treh občinskih parcel
Občina Piran je lastnica treh parcel na tem območju, vse so opredeljene kot javno dobro. Skupaj merijo 8046 kvadratnih metrov.
Za namen določitve koncesijske dajatve so na občini naročili cenitev, iz katere izhaja, da bi bila vrednost ustreznega nadomestila 11, 8 evra na kvadratni meter, kar bi glede na površino znašalo 97.943 evrov na leto.
Javni razpis ali neposredna pogodba
V kolikor bi občinski svet sprejel predlog odloka, bi koncesijsko pogodbo sklenili za daljše obdobje. Koncesija se lahko podeli na podlagi javnega razpisa, v kolikor pa so podane objektivne okoliščine (kot je to v primeru Istrabenz turizma), se lahko sklene tudi neposredna pogodba. Interes po skupni koncesiji je sicer izrazil tudi Hotel Marko.
Na nepremičninah, ki mejijo na portoroško ploščad, pa si občina želi pridobiti pravico užitka, torej da bi z njimi upravljala in tam postavila neko ureditev. To nadomestilo bi se kompenziralo s koncesijsko dajatvijo.
Kljub morebitni podelitvi koncesije bo še vedno vsak lahko koristil plažo.
Odbor za morje in obalni pas je ob tem podal predlog, naj se čas podajanja koncesije skrajša na deset let, po njihovem mnenju pa je tudi cena prenizka.
Kaj vse je na voljo na plaži Meduza smo lani poleti pisali v tem članku.
Piranski občinski svetniki so o predlogu v sredo odločali v prvem branju. Po razpravi, ki si jo lahko ogledate tukaj, so predlog večinsko podprli, vzdržani so bili svetniki SD in Barbara Imenšek, Davorin Petaros je glasoval proti.