Kot je dejal Svetina, država predpisuje pogoje za bivanje starejših v institucionalnem varstvu, a jih sama v državnem zavodu ne spoštuje. Ko si je ogledal Dom upokojencev Izola je dejal, da ljudje bivajo v pogojih, v kakršnih ne bi smeli, in da jim je kršena najmanj pravica do dostojnega življenja.
Poudaril je, da to ni odgovornost vodstva zavoda, ki si prizadeva za izboljšanje razmer, ampak države. Zato bo nemudoma posredoval pri ministru Maljevcu, da urgentno poskrbi za novogradnjo na lokaciji, ki jo je občina že ponudila, je napovedal Svetina.
Za dom upokojencev Izola občina predlagala tri lokacije
Izolski župan Milan Bogatič je pojasnil, da je za rešitev problema, s katerim se soočajo že skoraj 40 let, občina maja lani ministrstvu ponudila tri lokacije, od katerih so izbrali zemljišče ob drevoredu na Prešernovi cesti, blizu univerzitetnega kampusa Livade. V sodelovanju z ministrstvom na občini pripravljajo tudi podlage za idejno zasnovo nove stavbe.
Po županovih besedah so na ministrstvu prejšnji teden dobili zagotovilo, da bo projekt vključen v državni proračun za leto 2025. Če bo šlo vse po načrtih, to pomeni, da bi se konec prihodnjega leta lahko začela gradnja, dom pa bi bil vseljiv dve leti pozneje.
Novi dom naj bi imel med 160 in 170 postelj, saj so na ministrstvu dejali, da je zdaj takšen standard in da večji ne sme biti, je še dejal Bogatič. Trenutno ima Dom upokojencev Izola več ljudi. Zato obstaja možnost, da bi po selitvi rekonstruirali obstoječo stavbo in v njej uredili tudi sobe za starejše.
V sedanji stavbi doma upokojencev sicer občina načrtuje predvsem stanovanja za mlade. Bogatič je dejal, da je državi postavil pogoj, da mora to stavbo predati občini, če bo občina dala državi zemljišče za nov dom, uredila cestni dostop in drugo infrastrukturo ter državni zavod oprostila vseh dajatev in komunalnega prispevka.
Varuh obiskal tudi bolnišnico
Svetina je včeraj obiskal še Splošno bolnišnico Izola. Kot je dejal, je po pogovoru z vodstvom ugotovil, da so delo organizirali tako, da bolniki čim manj čutijo zdravniško stavko. Tako varuh kot vodstvo bolnišnice pa so zaskrbljeni, kaj bo po stavki, ko se bodo morali soočiti z novimi zaostanki.
Za pogovor z varuhom človekovih pravic v Izoli se je prijavilo 17 ljudi iz Izole in Kopra. Tolikšnega zanimanja še ni doživel na nobenem obisku po koncu epidemije covida-19, je povedal Svetina. Kot je pojasnil, ljudje niso postavljali vprašanj, ki bi bila specifična za obalno območje, ampak so predstavljali podobno problematiko kot drugod po Sloveniji, na primer dolgotrajnost sodnih postopkov.