Jogurt, ki je danes priljubljena hrana po vsem svetu, ima zelo stare korenine. Po nekaterih teorijah naj bi bil star vsaj 4000 let, saj naj bi bil omenjen že v delih Aristotela, Herodota, Ksenofonta in Plinija Starejšega.
Jogurt naj bi uživala že nomadska plemena, ki so jogurt uporabljala za izboljšanje prebave in kot vir hranil.
Barbari naj bi to hrano uporabljali za zdravljenje različnih bolezni, Džingiskan (Genghis Khan) pa je svojim vojakom dajal jogurt kot poživilo.
Beseda jogurt sicer izvira iz turškega glagola ‘yogurmak’, kar pomeni zgostiti.
Nekateri ga uživajo vsak dan
Danes je jogurt cenjen zaradi svoje prebavljivosti, okusa in prehranskih prednosti, zato ga nekateri uživajo vsak dan.
Posebno priljubljeni so v zadnjih letih zlasti grški jogurt in kozji jogurt, ki sta znana po svoji kremasti teksturi in bogatih okusih.
Grški jogurt je znan po svoji gostoti in kremasti teksturi, saj se med proizvodnjo grškega jogurta odstrani večji del sirotke, zaradi česar vsebuje več beljakovin in manj sladkorja. V zadnjih letih je postal zelo priljubljen kot prehrana športnikov, prav na račun visoke vsebnosti beljakovin.
Kozji jogurt pa je narejen iz kozjega mleka in je lažje prebavljiv kot jogurt iz kravjega mleka, cenjen je predvsem zaradi svojega edinstvenega, rahlo pikantnega okusa in koristi za prebavo.
Številni recepti z jogurtom
Jogurt je priljubljena sestavina v svetu kulinarike, saj se odlično ujema tako z sladkimi kot slanimi jedmi. Uporablja se lahko v hladnih juhah, kot je hladna kumarična juha, ali kot osnova za različne omake in prelive, kot je tzatziki.
Jogurt se odlično obnese tudi v marinadah za meso, saj njegova kislost pomaga zmehčati meso, hkrati pa doda bogat, kremast okus.
V slaščičarstvu dodaja vlažnost in mehkobo biskvitom in muffinom, prav tako pa je osnova za številne vrste krem in pudingov.
Jogurt lahko uporabite tudi kot zdravo alternativo majonezi v solatnih prelivih ali za pripravo osvežujočih smoothijev in drugih zdravih zajtrkov.