Toda novo poročilo trdi, da to ni res in da nobena količina alkohola ni varna. Zaključujejo, da uživanje le enega alkoholnega napitka na dan lahko skrajša življenje za dva in pol meseca.
Vodja raziskave, dr. Tim Stockwell, znanstvenik z Univerze Victoria v Kanadi, pravi, da študije, ki povezujejo zmerno pitje z zdravstvenimi koristmi, imajo ‘temeljne’ pomanjkljivosti.
“Te študije so se osredotočale na starejše odrasle in niso upoštevale človeških navad pitja skozi celotno življenje. Naredili smo analizo 107 objavljenih študij in opazovali odnos med navadami pitja in življenjsko dobo,” je pojasnil.
Kot primer je navedel francoski paradoks, idejo, ki je postala priljubljena v 90-ih letih, da je rdeče vino skrivnost relativno nizkih stopenj srčnih bolezni pri Francozih, kljub mastni prehrani.
“Ta pogled na alkohol kot eliksir nima nobene znanstvene podlage. V resnici niti zmerno uživanje alkohola ne podaljšuje življenja ljudi in dejansko prinaša nekatere zdravstvene nevarnosti, vključno z večjim tveganjem za nekatere vrste raka,” trdi dr. Stockwell.
Lansko leto je Irska postala prva država na svetu, ki je sprejela zakon, ki zahteva, da vsi proizvajalci alkohola na etikete pijač namestijo zdravstvena opozorila. Na etiketah bo pisalo: “Obstaja neposredna povezava med alkoholom in smrtonosnimi raki.” Ta določba bo začela veljati leta 2026.
Kanada je nedavno predlagala revidirane smernice, ki priporočajo uživanje največ dveh alkoholnih pijač na teden, kar je dramatično zmanjšanje v primerjavi s prejšnjo mejo 15 pijač za moške in 10 pijač za ženske.