Priljubljena igra pickleball tudi na teniških igriščih v Portorožu

Tenis v Portorožu je preživljal burne čase, a je preživel. Potem ko je grozilo, da bodo vrata teniškega centra ostala zaprta za vedno, se je prebudila piranska občina, kupila zemljišča in uspešno zaključila prvo fazo prenove. V Športnem in mladinskem centru Piran, ki upravlja s teniškim parkom, pravijo, da je za njimi uspešna sezona.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Teniški center v Portorožu je zrasel pred 47 leti, zgradila pa ga je igralnica Casino Portorož. Kraj je takrat dobil 18 zunanjih igrišč in kasneje še centralni teniški stadion s 1600 sedeži. Na njem so svoje loparje vihteli številni teniški šampioni, med drugim Boris Becker, Slobodan Živojinović, Goran Ivanišević, Danil Medvedev, Stefanos Cicipas in še bi lahko naštevali.

Središče teniškega dogajanja

Še v tem tisočletju, natančneje leta 2004, sta v Portorožu igrali Venus Williams in Martina Navratilova, s svojo navzočnostjo je kraj počastila celo teniška legenda Billie Jean King. Teniški center je od leta 1986 vsako pomlad gostil tenisače, ki jih je tja vodila avstrijska agencija Hannesa Zischke, kasneje se ji je pridružila še italijanska agencija PTR Luciana Bottija iz Merana.

Ne čudi, da je Teniški center Lucija v Portorožu hitro postal glavni center teniškega dogajanja v takratni skupni državi, saj so se na njegovih igriščih dogajali turnirji, ki so povezali celotno Istro (Pulj, Poreč, Rovinj, Umag), po osamosvojitvi pa je Portorož gostil dvoboje za Davisov pokal.

Kolateralna škoda pogajanj o lastništvu

Nato pa se je vse ustavilo leta 2023, ko so Terme Čatež, dolgoletni večinski lastnik teniškega centra, napovedale njegovo zaprtje. O prodaji so se najprej pogovarjali s piransko občino, a ker so se postopki vlekli, so poiskali kupca na Hrvaškem, piranski občinski svet pa je potem vseeno izglasoval uveljavitev predkupne pravice. Tako je tenis tik pred volitvami poskrbel za zelo napeto ozračje v občini.

ZDAJ TUDI PRED SODIŠČEM: Piranska občina je kupila teniška igrišča

 

Oblast se je spremenila, prestol je zasedel nov župan, ki se je moral s Termami Čatež soočiti v sodnem postopku, po daljših pogajanjih pa je Občina Piran 28.000 kvadratnih metrov veliko območje teniškega centra med Lucijo in Portorožem kupila za 4,5 milijona evrov in ga dala v upravljanje svojemu Športnemu in mladinskemu centru Piran. Ta je poskušal pridobiti najemnika, vendar se na občinsko ponudbo za oddajo igrišč v najem ni javil nihče.

Matjaž Ukmar: Uspešna sezona novega športnega parka

Piranska občina je junija letos zaključila s prvo fazo urejanja novega Športnega parka Portorož, za katero je odštela 350.000 evrov. Ob koncu poletja smo na Športnem in mladinskem centru Piran preverili, kakšna je bila poletna sezona in kaj teniška igrišča čaka v prihodnje.

Kot je pojasnil Matjaž Ukmar, direktor Športnega in mladinskega centra Piran, po prvi fazi urejanje Športni park Portorož sestavlja 11 teniških igrišč, 4 s trdo podlago, 6 peščenih ter igrišče na teniškim stadionu, igrišči za košarko in mali nogomet ter mini golf. V okviru zahtevnejše druge faze ureditve parka pa so predvidene dodatne športne površine za balinišče, badminton in odbojko ter fitnes naprave na prostem. Nova bo tudi trim steza.

Na naše vprašanje, zakaj je bil po njegovem mnenju poskus pridobitve najemnika tenis igrišč neuspešen, je ogovoril, da je bil glavni razlog nezmožnost zagotovitve dolgoročnega najema zaradi veljavne zakonodaje.

“Potencialni najemniki bi za zagon centra potrebovali večjo finančno investicijo, kar pa brez možnosti dolgoročnega sodelovanja predstavlja oviro,” je pojasnil Ukmar.

Bomo v Portorožu namesto tenisa igrali padel?

Niso pa vrgli puške v koruzo, saj je zamisel o iskanju najemnika še vedno aktualna.

“Trenutno smo osredotočeni na tekoče delovanje Športnega parka Portorož. V prihodnosti bomo v sodelovanju z Občino Piran preučili možnost ponovnega iskanja najemnika, vendar za zdaj o tem še nismo sprejeli dokončne odločitve,” je pojasnil.

Po njegovih besedah je bil teniški park to poletje dobro obiskan, še posebej dobro pa, če vzamemo v zakup, da so ga odprli dokaj pozno, šele 14. junija. Dober obisk se nadaljuje tudi po poletju.

“Tudi v septembru beležimo dober obisk, z gostovanji več skupin, ki bodo z nami tudi oktobra. Poleg tega je že veliko povpraševanja za naslednjo sezono, kar je odličen znak za prihodnost,” je poudaril.

Priljubljena igra pickleball tudi v Portorožu

V zadnjem času postaja vedno bolj priljubljena igra “pickleball”, sploh tam onkraj oceanske luže, njena privlačnost pa je dosegla tudi Portorož. Gre za kombinacijo badmintona, tenisa in namiznega tenisa, le da je igra počasnejša in manj naporna kot badminton ali tenis, zaradi česar je zelo priljubljena tudi pri starejših.

“Prejšnji teden smo uspešno gostili prvo skupino Američanov, ki so igrali pickleball na naši trdi podlagi. Povpraševanje za to igro se pri nas šele razvija, vendar smo pripravljeni igrišča hitro prilagoditi v primeru večjega zanimanja, saj je infrastruktura že vzpostavljena,” je o možnosti popularizacije igre povedal Ukmar.

Teniški športni park bo obratoval do konca oktobra, potem pa ga bodo čez zimo zaprli.

“V zimskem času še usklajujemo aktivnosti, vendar bomo glede na vremenske razmere in povpraševanje center občasno odprli. Tako bomo omogočili športno aktivnost tudi izven glavne sezone,” je še dodal.

V tem času se bodo lotili tudi osvetlitve teniških igrišč, ki jo je treba izboljšati. Ta jim bo omogočila podaljšanje časa igranja v večernih urah, predvsem v poletnih in jesenskih mesecih.