V Kopru imamo svetovnega prvaka v bodybuildingu

5. oktobra je v Kopru potekalo svetovno prvenstvo v bodybuildingu, na katerem so se preizkusili udeleženci s celega sveta, vključno s tremi tekmovalci iz Kopra. Med njimi je bil tudi 19-letni Martin Bordon, ki je osvojil prvo mesto v kategoriji do 23 let.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Bodybuilding je šport, pri katerem posamezniki s ciljanimi vajami in prehrano razvijajo mišično maso, simetrijo in definicijo telesa, kar je lahko velik izziv, nam je povedal mladi Koprčan.

Najprej čestitke za zmago na svetovnem prvenstvu v bodybuildingu v svoji kategoriji! Kako se počutiš ob tem dosežku?

Hvala! Iskreno, bil sem popolnoma pretresen. Imel sem nižja pričakovanja, zato me je zmaga presenetila. Po pol leta trdega dela in priprav sem bil resnično vesel, ko sem stopil na oder in prejel priznanje. Ko sem videl množico ljudi, ki mi je prišla čestitat, sem bil tudi resnično ponosen na svoj dosežek.  Sem pa komaj čakal nekaj sladkega po tednih stroge diete.

Kako si se  začel ukvarjati z bodybuildingom?

V otroštvu sem treniral nogomet, najprej v FC Koper, nato dvoranski nogomet v Bronxih na Škofijah. Zaradi poškodb sem moral prenehati in nekaj let nisem treniral. Med karanteno sem začel teči in izvajati vaje z lastno težo. To me je pripeljalo v fitnes, kjer sem začel trenirati s prijateljem. Takoj mi je postalo všeč in od takrat redno in intenzivno treniram že šest let. Takoj po istrskem maratonu pa sem si za izziv vzel prav ta dogodek, saj sem vedel, da bom lahko svoj trud in delo pokazal družini in  tudi svojim prijateljem z nekdanje osnovne šole. Želel sem tudi nekaj novega, kar mi bo prineslo še več izkušenj v fitnesu, saj se s tem želim ukvarjati.

Kako so potekale priprave na prvenstvo in kaj je bil največji izziv?

Priprave so bile zelo intenzivne, predvsem glede treningov in prehrane. Pomemben dejavnik je bila regeneracija: pred pripravami sem treniral šest dni na teden, med pripravami pa sem zmanjšal na štiri ali pet dni, saj je poleg študentskega dela moje telo  tako imelo najboljšo regeneracijo. Velik poudarek je bil na ohranjanju moči in prilagajanju prehrane, medtem ko sem postopoma izgubljal kilograme. Najtežji del priprav je bila ravno prehrana, saj sem 12 tednov jedel isto hrano, kar je precej izčrpljujoče. Skozi 12 tednov se je stopnjevala tudi količina kardiovaskularne vadbe, zadnji mesec priprav sem dnevno kolesaril 45 minut, kar je bilo za moj dosežek odločilno. V 24 tednih sem izgubil približno 20 kilogramov,  čemur je  močno pripomogel tudi moj trener in prijatelj Nik Kristofič s svojo prilagodljivostjo pri postavitvi in spreminjanju jedilnika.

Kako se je tvoja družina odzvala na tvoje nove življenjske navade? So bili  zaskrbljeni, ker si tako mlad?

Moram reči, da mi je bila v največjo podporo družina. Bili so ob meni in podpirali vsak moj korak in odločitev. Seveda so bili malo zaskrbljeni, še posebej, ko sem začel izgubljati kilograme. Videli so, kako je prehod pod 8 % maščobe vplival na moje počutje in  energijo. Obdobje zadnjih 14 dni je bilo zagotovo najtežje, saj je moje pomanjkanje  energije povzročil nekoliko slabe volje doma, ker nisem popuščal pri treningih, niti pri gramu vnesene hrane v svoje telo. Vedel sem, da ne bom popuščal, družino pa je nekoliko zaskrbelo za moje zdravje. Ta izkušnja nas je zagotovo naredila močnejše, zdaj vemo, da lahko prebrodimo karkoli.

Ali imaš izkušnje s steroidi? Kakšno je tvoje mnenje o njih?

Nikoli nisem uporabljal steroidov, ker za to do sedaj ni bilo potrebe, niti ne nameravam. V bodybuildingu so sicer zelo razširjeni, še posebej med tistimi, ki si želijo doseči rezultate na profesionalni ravni – s tega vidika jih razumem. Ni mi všeč  uporaba steroidov v borilnih veščinah. Mislim, da je to še posebej nevarno, saj lahko poleg svojega ogrožaš tudi življenje drugih. Gre za  tabu temo v športu, ker ne moreš nikoli z gotovostjo vedeti, kdo jih uporablja in kdo ne. Kljub temu lahko po videzu hitro ugotoviš, kdo jih uporablja. Če nekdo tehta 120 kg in ima 10 % telesne maščobe, je precej očitno.

martin bordon bodybuilding

Je bodybuilding šport za vsakogar?

Ne, bodybuilding je zelo zahteven šport, ki ni primeren za vsakogar. Priprave so ekstremne, saj se moraš soočiti z nizkimi odstotki telesne maščobe in odrekanjem. Veliko ljudi razmišlja o tem, vendar pri tem tudi ostane, saj niso zmožni ostati konsistentni skozi priprave.

Ali je prednost tega športa le videz ali pa bodybuilding prinaša še kakšne druge pozitivne učinke?

Količina mišične mase zelo dobro vpliva na stanje mišično-živčnega sistema, poleg dobre telesne pripravljenosti  pa sem veliko pridobil pri osebni rasti. Z bodybuildingom sem postal bolj motiviran in zagnan v vseh življenjskih izzivih. Postavljanje ciljev in njihovo doseganje je postalo del mene.

Bodybuilding pa vseeno ni dovolj cenjen šport: malo je plačan, le profesionalci v Ameriki za glavne nagrade dobijo visoke denarne zneske le na največjem tekmovanju. Edino, kar ti ostane, je osebno zadovoljstvo in javna izpostavljenost.

Kakšni so tvoji načrti za prihodnost v bodybuildingu? Se  vidiš na olimpijskih igrah?

Za zdaj se bom osredotočil na študij, ker bi ga rad zaključil v treh letih. Glede bodybuildinga verjamem, da se bom čez nekaj let vrnil na tekmovanja  v še boljši formi, mislim, da bo to tik pred mojim 23. letom.

Sem drugi letnik na Fakulteti za šport v Ljubljani, naslednje leto pa dobim izbirni predmet – olimpijsko dvigovanje uteži. To me seveda privlači, ker sem  genetsko kar močan. Seveda bi bil nastop na olimpijskih igrah sanjsko doživetje, vendar sem rad stvaren, ker je za tak cilj  potrebno veliko več  kot pol leta truda.