Včeraj popoldne je bila policija obveščena, da pred večjo trgovino v Šempetru pri Gorici beračita dve osebi in se predstavljala za gluhoneme osebe. Po prihodu policistov omenjenih oseb tam ni bilo več. Podobno prijavo oziroma, da domnevni gluhonemi zbirajo denar, je policija prejela tudi pred nekaj dnevi oziroma v začetku oktobra letos, ko je moški pred trgovino v Rožni Dolini zbiral podpise in prostovoljne prispveke za gluhoneme. Ko pa mu občanka ni izročila gotovine, se je domnevni gluhonemi usedel v osebno vozilo romunskih registrskih tablic in se skupaj s sopotnikom odpeljal neznano kam.
Beračili in nadlegovali mimoidoče
Podoben primer so policisti istega dne obravnavali tudi pred večjo trgovino v Ajdovščini, kjer je moški beračil oziroma zbiral podpise za gluhoneme in nadlegoval mimoidoče. Policisti opozarjajo, da so se v preteklem obdobju na različnih območjih Severne Primorske, kot tudi drugod po državi pojavljali posamezniki oz. skupine (predvsem tujcev), ki so nedovoljeno zbirali prostovoljne prispevke v gotovini, pogosto prav s pretvezo, da zbirajo sredstva za gluhoneme osebe.
Bodite previdni
Policisti Policijske uprave Nova Gorica opozarjajo, da je treba biti v takšnih primerih izredno previdni in plačilo humanitarnega prispevka pa je po njihovem treba zavrniri. “Ponovno opozarjamo, da je zbiranje prostovoljnih prispevkov brez ustreznega dovoljenja prekršek po določilu 17. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru. Zato občanom svetujemo, naj bodo v primerih pobiranja prostovoljnih prispevkov pozorni na to, ali imajo osebe, ki pobirajo prispevke, ustrezno dovoljenje”, opozarja policija.
Neznancev ne spuščajte v stanovanje
Policija svetuje tudi, da neznanih oseb ne spuščamo v stanovanje, saj nepridipravi radi obiske na domu izkoristijo za priložnostne tatvine.
“Če upravičenost pobiranja prispevkov ni upravičena ali izkazana, naj konkretno zadevo preverijo pri organizaciji, za predstavnike katere se osebe izkazujejo, oziroma obvestijo policiste najbližje policijske postaje ali policijo na znano interventno številko 113”, še dodajajo.
Kdaj je beračenje prekršek?
Sicer pa Zakon o varstvu javnega reda in miru opredeljuje beračenje na javnem kraju kot prekršek zgolj, če je storjeno na vsiljiv ali žaljiv način. V 9. členu zakona je zapisano: “Kdor na vsiljiv ali žaljiv način koga nadleguje z beračenjem za denar ali druge materialne dobrine, se kaznuje z globo (41,73 evrov). Prosjačenje za miloščino na način, da nekdo stoji z iztegnjeno roko, kleči ipd., ni prekršek, saj ne gre za aktivno dejanje zoper drugo osebo in zaradi tega tudi policist nima zakonskih pooblastil za ukrepanje zoper te osebe. Beračenje pa postane prekršek, če kršitelj na vsiljiv ali žaljiv način nekoga nadleguje in zahteva, da mu izroči denar ali druge materialne dobrine”.