Lisica obiskuje bar sredi vasi, kune prenočujejo pod pokrovi motorja (video)

Pri sosedih v zamejstvu, natančneje v naselju Štandrež, preglavice povzroča prikupna zvitorepka, ki jo so opazili na številnih dvoriščih v neposredni bližini hiš. Male zverinice grizejo zvočno izolacijo, prebivalce pa je tudi strah, da se ne bi lotile še kablov v avtomobilih. Težave jim povzročajo tudi kune.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Številni domačini so s svojimi telefoni že ujeli lisico, ki se potepa po Štandrežu. Bila je tudi na dvorišču bara sredi vasi. Poleg zvitorepke povzročajo prebivalcem preglavice tudi kune, ki se v nočnih urah skrivajo pod pokrovi motorjev številnih avtomobilov. Nekaterim domačinom so že zgrizle zvočno izolacijo. Ti jih skušajo odgnati z ultrazvočnimi odganjalci in neprijetnimi vonjavami, saj obstaja resna nevarnost, da bi se male zveri lotile še kablov in cevi.

»Ko sem se avgusta odpravljal na dopust, sem pregledal avto in opazil, da je bila zvočna izolacija pokrova motorja zgrizena. Najprej sem pomislil na miši ali podgane, tako da sem se odpravil v trgovino v Novo Gorico po vabe za glodavce. A me je prodajalka opozorila, da najbrž ne gre za miši, ampak za kune,« je dejal domačin.

Ta je skupaj z vabami kupil še zvočne odganjalce in neprijetne vonjave, a nič od tega ni kaj dosti učinkovalo. Vrečko z vabo so kune odnesle nad motor, a je niso pojedle. Zato je oškodovanec na spletnih forumih poiskal alternativo in na koncu uspešno preizkusil čistilne tablete za stranišče, katerih uporaba pa ni najbolj praktična. Vsak večer jih je treba postaviti pod pokrov motorja in jih zjutraj odstraniti, saj se drugače s toploto odtalijo in scedijo po motorju.

Tablete za WC delujejo

»S tabletami za školjko je nekaj dni bil mir, a takoj, ko jih nisem več uporabil, so bile nazaj in na motorju pustile nekaj dlak, ptičjega perja in zglodane zvočne izolacije,« je dejal prebivalec Pilošč, ki je nato v pogovorih z domačini ugotovil, da se s kunami soočajo tudi v Klancu. Male zveri so si »dom« uredile v na pol zapuščeni stavbi, od koder se odpravljajo na nočne pohode po okolici. Stanovalka ene izmed sosednjih hiš je tudi sama ugotovila, da so se ji kune prikradle pod pokrov motorja in zgrizle zvočno izolacijo.

Škoda po vsej Evropi

O kunah in škodi, ki jo povzročajo, lahko veliko preberemo na spletu. Nemški Bild je pred nekaj meseci poročal, da je po podatkih tamkajšnjega generalnega združenja zavarovalnic škoda, ki jo kune povzročajo na avtomobilih v Nemčiji, predlanskim prvič presegla 100 milijonov evrov. Intervencijske ekipe nemškega avtomobilskega kluba ADAC pa vsako leto opravijo približno 10.000 reševanj zaradi pregriznjenih cevi in kablov.

Tudi številni italijanski in slovenski mediji poročajo o škodi, ki jo povzročajo kune. Pa tudi zavarovalnice posvečajo pozornost posledicam nočnih obiskov malih zveri.

V največji slovenski zavarovalnici ocenjujejo, da je, če žival poškoduje zgolj obloge, strošek popravila sicer relativno nizek (med 100 in 200 evri), če pa pregrizne oziroma poškoduje kable ali cevi, se lahko številka precej poviša in doseže med 1000 in 1500 evrov.

Kune niso neumne

Na spletnih straneh raznih zavarovalnic so tudi nasveti, kako naj se zaščitimo pred kunami. Tveganje lahko omejimo z rednim pranjem motorja, saj vonj, ki ga male zveri pustijo za seboj, privlači druge kune, in z namestitvijo ultrazvočnega odganjalca, še najboljšo rešitev naj bi predstavljale naprave, ki sprožajo blage električne sunke in delujejo po principu električnega pastirja. Strokovnjaki sicer opozarjajo, da so kune zelo pametne živali in da se kaj kmalu navadijo na odganjala, zaradi česar je najbrž res najbolje spraviti vozila v garažo.

Kune