To so živila, ki jih ne bi smeli nikoli ponovno segrevati.
Špinača
Špinača je na vrhu seznama živil, ki jih nikoli ne smemo ponovno segrevati. Strokovnjaki pojasnjujejo, da špinača vsebuje kislino, ki je v surovem stanju neškodljiva. Ko pa se špinača segreje, kislina kristalizira, kar lahko postane strupeno. V velikih količinah ta snov povečuje tveganje za nastanek ledvičnih kamnov.
Poleg tega špinača vsebuje nitrate, ki se ob segrevanju pretvorijo v nitrite. Te kemikalije so povezane s povečanim tveganjem za nastanek tumorjev v črevesju. Špinača je tudi idealno okolje za razvoj bakterije Listerije, ki povzroča zastrupitev s hrano. Listerija lahko povzroči simptome, kot so vročina, glavobol, otrplost vratu, zmedenost, celo napadi.
Čaj
Čeprav mnogi uživamo v čaju, ima njegovo ponovno segrevanje tudi svoje nevarnosti. Kot pravijo nutricionisti, lahko ponovno segrevanje čaja napitek naredi bolj grenak, saj se povečuje količina taninov – kislih snovi, ki čaju dajejo specifičen okus. Poleg tega segrevanje lahko aktivira bakterije v čaju.
Riž
Po mnenju nutricionistov je riž najbolj nevaren za ponovno segrevanje. Ko se kuhan riž ohladi, lahko vsebuje bakterijo Bacillus cereus, ki je odporna na toploto. Zato segrevanje ne odstrani vedno bakterij, ki lahko ostanejo prisotne in povzročijo zastrupitev s hrano. Simptomi vključujejo bruhanje, drisko in bolečine v trebuhu.
Strokovnjaki svetujejo, da riž, če ga nameravate jesti naslednji dan, shranite v hladilnik v dveh urah po kuhanju, v hermetično zaprti posodi. Če ga pustite na sobni temperaturi, se možnosti za razvoj Bacillus cereus drastično povečajo.
Čeprav so ostanki hrane priročni, je pomembno biti previden pri ponovnem segrevanju. Če ste že pustili špinačo, rižo ali čaj za kasneje, boste morda premislili o njihovem ponovnem segrevanju in tveganjih, ki jih to lahko prinese. Da bi se izognili nevarnostim, upoštevajte nasvete nutricionistov in vedno poskrbite za pravilno shranjevanje hrane.