Vendée Globe: Najboljši jadralci na regati okrog sveta uporabljajo slovensko-hrvaški navigacijski sistem

V okviru Petkovih večerov v Jadralnem klubu Pirat Portorož so na Miklavževo gostili Jureta Jermana z Agencije za okolje, ki je tudi priznan jadralec in navigator, ki je prisotnim predstavil spregovoril o svoji izkušnji z elitno, edinstveno, najtežjo morsko preizkušnjo za jadralce Vendée Globe.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vendée Globe je solo regata okoli sveta, brez postankov in brez pomoči. Prvič jo je leta 1989 organiziral Philippe Jeantot, od leta 1992 pa poteka vsaka štiri leta. Ime je dobila po departmaju Vendée v Franciji, kjer se regata začne in konča. Vendée Globe velja za izjemen preizkus vzdržljivosti in jadralskega znanja.

vendee globe

Letošnja regata, ki se je začela 10. novembra, je že deseta po vrsti, prvič so jo pripravili leta 1989, poteka pa tako kot ostala vrhunska športna tekmovanja na štiri leta. Njena posebnost je, da so tekmovalci sami. Sami morajo prejadrati svet. Startajo v Les Sablesu, kamor se morajo tudi vrniti, pri tem pa obkrožiti svet. Ali drugače: od Les Sablesa navzdol po Atlantskem oceanu do Rta Dobrega upanja; nato v smeri urinega kazalca okoli Antarktike, tako da Rt Leeuwin in Rt Horn ostaneta na levi strani jadralca; nato nazaj v Les Sables.
Celotna pot meri 24.000 navtičnih milj (45.000 kilometrov).

“Nekaj tednov nazaj sem se znašel na startu regate Vendée Globe in spoznal, da je tisto, kar govorijo o njej, čista resnica. Pravijo namreč, da mora vsak dober jadralec vsaj enkrat na štart Vendée Globe, ker je sam dogodek tako čustven,” je svoje predavanje začel Jerman.

vendee globe

Francosko oceansko jadranje

Vendée Globe je v jadralnem svetu in Franciji enako popularno tekmovanje kot Tour de France v kolesarskem. Regato aktivno spremlja okrog 2/3 Francozov, sam štart si redno ogleda okrog 2 milijona ljudi.

Rekord znaša 74 dni in 3 ure

Edini, ki je na regati dvakrat zmagal, je Francoz Michelle Desjoyeaux, na zadnji (2020-2021) pa je slavil prav tako Francoz Yanick Bestaven. Najhitrejši čas za omenjeno pot je postavil Armel Le Cléac’h, ki je leta 2016 dokončal tekmo v 74 dneh, 3 urah, 35 minutah in 46 sekundah.

Vendee globe

6 jadralcev uporablja sistem Dorado Routing

Jure Jerman se je starta največje regate udeležil kot predstavnik sistema Dorado Routing, ki so ga izdelali na Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO) v sodelovanju s hrvaškim podjetjem Five Agency. Trenutno je med prvimi 10 tekmovalci kar 6 takih, ki vsakodnevno uporabljajo sistem za določanje optimalnih poti (Yoan Richome, Charlie Dalin, Sam Goodchild, Nicolas Louven, Thomas Ruyant in Boris Herman) .

Aplikacija Dorado Routing deluje v spletnem brskalniku in omogoča dostop do podatkov, ki so jih izračunali na Agenciji Republike Slovenije za okolje.

»Zgradili smo sistem, ki jadralcem omogoča dostop do oceanografskih in vremenskih podatkov in izračun optimalne poti, brez prenosa satelitskih podatkov. Naš algoritem izračunava optimalne poti v oblaku, zato je tudi prenos podatkov manjši,« je povedal Jerman.

vendee globe

Prvič so navigacijo uporabili na regati leta 2020/2021

Sistem so direktorju dirke in glavnemu meteorologu predstavili 14 dni pred dirko. Na regati 2020/2021 so se tako štirje jadralci s slo/cro navigacijo uvrstili med prvih šest jadrnic, med njimi sta jo uporabljala tudi zmagovalec Yannick Bestaven in drugo uvrščeni Charlie Dalin.

Neskončna množica ljudi

Na štartu je letos bilo 40 krmarjev s svojimi plovili, 16 metrskimi jadrnicami razreda IMOCA60.

“Najbolj me je presenetila neverjetna množica ljudi, ki je 3 do 4 ure čakala, da se je lahko sprehodila po pomolih,” je dejal predavatelj.

Prizor, ki ga moraš videti

“Iz pristanišča vodi miljo in pol do dveh milj dolg kanal in ljudje se začnejo ob 4.00 zjutraj prebijati po kanalu, da bi zasedli čim boljšo pozicijo za ogled,” je opisal dan D, ko se je 40 jadralcev podalo na tekmovanje.

Start se je zgodil točno ob 13.02, pri čemer sta dve minuti posledica vraževernosti, barke pa se začnejo postavljati na start ob 8.00.

Francoski tekmovalec Charlie Dalin, na katerega stavijo, se tudi letos dobro drži, zato si po besedah Jureta Jermana obetajo zmago tudi na letošnji regati.

Tekmovanje lahko spremljate na spletni strani in navijate za naše favorite. Ne pozabimo, sistem Dorado sta med zadnjo preizkušnjo Vendee Globe 2020 uporabljala prvi in drugi iz zmagovalnega odra: Yannick Bestaven in Charlie Dalin.

vendee globe