Vlada se je že novembra seznanila z razlogi za podaljšanje nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko. Policija bo tako tudi v prihodnje nadzor na mejnih prehodih izvajala tako, da bo čim manj vplival na pretok potnikov, okolje in gospodarstvo ter še posebej na življenje prebivalcev ob meji.
Slovenija je nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko zaradi poslabšanja varnostnih razmer na Bližnjem vzhodu in povečane nevarnosti terorizma uvedla 21. oktobra lani. Takrat je namreč iz istih razlogov nadzor na meji s Slovenijo uvedla Italija, ki ga tako kot Slovenija vseskozi podaljšuje.
Po padcu režima Bašarja al Asada v Siriji se je notranje ministrstvo odločilo poostriti nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, kot tudi v notranjosti države. Na petkovi novinarski konferenci pred prihajajočimi prazniki je notranji minister Boštjan Poklukar dejal, da gre zato pričakovati daljše čakanje ob vstopu v Slovenijo.
Policija je sicer letos v prvih enajstih mesecih obravnavala 44.331 nezakonitih prehodov meje, kar je skoraj 11.000 ali približno petino manj kot lani v tem času. Med migranti še naprej prevladujejo državljani Sirije, ki jih je desetkrat več kot lani in predstavljajo tretjino vseh primerov.
Poleg Slovenije in Italije sicer nadzor na notranjih schengenskih mejah med drugim izvajajo tudi Avstrija, Nemčija, Danska, Francija, Italija, Norveška in Švedska.