Sezona gripe se je začela, krožijo pa tudi ostali virusi, ki povzročajo okužbe dihal, vključno s covidom-19, rinovirusi in sezonskimi humanimi koronavirusi.
Čeprav gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka z nekajdnevno vročino, z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pa pri ranljivih skupinah prebivalstva lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih pride lahko tudi do poslabšanja osnovne bolezni, so izpostavili.
Bolnim priporočajo, da veliko počivajo in dovolj pijejo. V primeru poslabšanja zdravstvenega stanja svetujejo posvetovanje z izbranim osebnim zdravnikom. Svetujejo tudi pogosto prezračevanje prostorov in s tem zmanjšanje količine virusov v zraku ter pogosto umivanje ali razkuževanje rok, ki se ob kihanju in kašljanju onesnažijo s kužnimi izločki dihal.
Prav tako svetujejo dosledno kašljanje in kihanje v rokav ali papirnat robček za enkratno uporabo, saj to pomaga zamejiti širjenje virusov v prostoru. »S kihanjem in kašljanjem v rokav bodo vaše roke ostale čiste in virusov ne boste zanesli na površine v vaši okolici. Če kihate ali kašljate v papirnat robček, ga po uporabi zavrzite in si nato umijte ali razkužite roke. Poleg tega pa poskrbite za čiščenje površin in predmetov,» so zapisali na NIJZ.
Vsem, ki so prehlajeni ali prebolevajo akutno okužbo dihal, odsvetujejo obiske v bolnišnico in v okolja, kjer so novorojenčki, dojenčki ali starejši odrasli in kronični bolniki, saj obstaja precejšnje tveganje za prenos okužbe na ranljive osebe in njihove družinske člane.
Cepljenje pomemben preventivni ukrep
Med pomembnimi preventivnimi ukrepi za preprečitev oziroma zmanjšanje možnosti bolezni je tudi cepljenje. Cepljenje proti gripi priporočajo vsem prebivalcem, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo, še zlasti skupinam z večjim tveganjem za težek potek bolezni. Nekaterim prebivalcem pa priporočajo tudi druga cepljenja, kot so cepljenje proti covidu-19, proti pnevmokoknim okužbam in proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV).
Cepljenih več kot 112.000 prebivalcev
Kot poroča NIJZ, se je v sezoni 2024/2025 proti gripi cepilo več kot 112.000 prebivalcev Slovenije, kar je 5,3 odstotka prebivalstva. Najvišji delež cepljenih je med starejšimi od 80 let, in sicer dobrih 18 odstotkov. Žal je to daleč od priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), da se proti gripi cepi vsaj 75 odstotkov starejših odraslih.
Med regijami beležijo najvišjo precepljenost proti gripi na Koroškem, kjer se je za cepljenje odločilo 5,8 odstotka prebivalstva, in najnižjo v Jugovzhodni Sloveniji s 4,6-odstotno precepljenostjo.
Proti covidu-19 cepljen manj kot odstotek prebivalstva
Cepljenje proti covidu-19 se priporoča tistim z večjim tveganjem za težji potek bolezni, to so oskrbovanci domov za starejše občane/socialno varstvenih zavodov, posebej ranljivi kronični bolniki ter osebe, stare 65 let ali več.
Za cepljenje proti covidu-19 se je v tej sezoni doslej odločilo več kot 17.600 prebivalcev Slovenije, to je 0,8 odstotka prebivalstva. Najvišji delež precepljenih je med starejšimi od 80 let, cepilo se jih je 3,79 odstotka.