Milanović je z veliko prednostjo zmagal v prvem krogu 29. decembra, javnomnenjske ankete pa mu napovedujejo prepričljivo zmago tudi v drugem krogu.
Kje glasovati?
V Sloveniji Hrvati lahko glasujejo na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani. V prvem krogu je v Sloveniji za Milanovića glasovalo 57 hrvaških volivcev, za Primorca pa 29.
Kdaj bodo znani rezultati volitev na Hrvaškem?
Hrvaške televizije bodo takoj po zaprtju volišč objavile izide vzporednih volitev. Državna volilna komisija bo neuradne delne izide začela sporočati že ob 19.30.
Raziskava javnega mnenja, ki jo je v četrtek objavila hrvaška televizija RTL, kaže, da bi Milanovića, ki kandidira s podporo največje opozicijske stranke SDP, volilo 62,5 odstotka Hrvatov, Primorca pa 42 odstotkov.
Milanović je v prvem krogu prejel skoraj polovico vseh glasov. Glede na ankete bo skoraj zagotovo zmagovalec drugega kroga, glavno vprašanje pa ostaja razlika v glasovih, ki jih bosta prejela kandidata. Tudi hrvaški politični analitiki menijo, da Primorac nima možnosti za zmago, vendar pa poudarjajo, da bi HDZ lahko popravil rezultat z boljšo mobilizacijo svojih podpornikov in s tem pokazal svojo moč.
Koliko bodo stale volitve?
Za nadzor volitev bo tokrat zadolženih 14.620 opazovalcev, kar je 1220 več kot v prvem krogu. V organizacijo volitev bo vključenih približno 44.000 ljudi. Stroški drugega kroga volitev so ocenjeni na okoli 5,6 milijona evrov.
Zgodovina volitev na Hrvaškem
Od leta 1992, ko so bile na Hrvaškem prvič izvedene neposredne predsedniške volitve, so bili za predsednike izvoljeni Franjo Tuđman (1992 in 1997), Stipe Mesić (2000 in 2005), Ivo Josipović (2009), Kolinda Grabar-Kitarović (2014) in Zoran Milanović (2019). Tuđman je bil pravzaprav trikrat izvoljen za predsednika, prvič leta 1990, ko je bil izvoljen za predsednika predsedstva takratne SR Hrvaške na seji sabora.