5 nasvetov za zdravje vašega srca

Eden glavnih vzrokov smrti na svetu so bolezni srca, kot sta koronarna srčna bolezen in možganska kap. V večini primerov jih lahko preprečimo s spremembo življenjskega sloga in učenjem obvladovanja dejavnikov tveganja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Dejavniki, ki vplivajo na nastanek bolezni

Nihče ni imun na težave s srcem, vendar obstajajo dejavniki, ki neposredno vplivajo na vaše zdravje: visok holesterol, visok krvni tlak, sladkorna bolezen, kajenje, zloraba alkohola, prekomerna telesna teža, sedeč način življenja. Majhne vsakodnevne spremembe lahko pomembno vplivajo na preprečevanje in izboljšanje vašega zdravja.

zdravje srca

Nepričakovani nasveti:

  1. Nenavadna vadba
    Če ste nagnjeni k sedečemu načinu življenja, poskusite 30 sekund zibati s prsti na nogah. To preprosto gibanje bo pomagalo preprečiti zastoj krvi in spodbudilo cirkulacijo v telesu.
  2. Drža telesa vpliva na vaše srce
    Tudi vaša drža ima pomembno vlogo pri zdravju vašega srca. Z grbljenjem omejujete pretok zraka, kar lahko sčasoma povzroči, da ima vaše telo manj kisika. Tako bo vaše srce začelo porabljati več notranje energije za dovajanje kisika v telo.
  3. Psiholog vašega telesa
    Smeh zagotavlja psihološko pomoč telesu. Ko se smejite, se izboljša krvni obtok in zniža krvni tlak. Zdravniki potrjujejo, da ta metoda prispeva k večji izmenjavi kisika in ogljikovega dioksida, saj se v trenutku smeha vaše preponske in trebušne mišice skrčijo, kar poveča sproščanje zraka iz pljuč. Medtem ko  stresne situacije povečuje tveganje za bolezni srca in možgansko kap.
  4. Metoda stisnjenih ustnic
    Poskusite dihati skozi stisnjene ustnice, kot da bi pihali svečke na torti. Pri tem početju se poveča čas vstopa kisika v krvni obtok in sproščanje ogljikovega dioksida, kar ugodno vpliva na delovanje pljuč. Ta metoda je še posebej učinkovita v obdobjih velikega stresa ali telesne vadbe.
  5. Dopolnite pomanjkanje mikrohranil
    Kalij in magnezij sta najbolj razširjena elementa v telesu, njuno pomanjkanje pa ima lahko ključno vlogo pri pojavu srčno-žilnih motenj. Ravnovesje teh elementov, lahko dopolnimo z razpoložljivimi živili. Bel fižol, špinača, banane, datlji, ribe, zlasti losos, mlečni izdelki in rjave alge so bogati s kalijem in magnezijem. Izbira živil z visoko vsebnostjo kalija in magnezija je odvisna od vaših osebnih preferenc in potreb vašega telesa. Zato je priporočljivo, da se posvetujete s strokovnjakom, da bo vaša prehrana prilagojena vašim individualnim potrebam.

Pomembno se je zavedati, da noben nasvet ne more nadomestiti srečanja z usposobljenim strokovnjakom. V primeru resnih zdravstvenih težav se posvetujte z vašim zdravnikom oziroma strokovno osebo.