Obvestila nas držijo na trnih
Vsakič, ko na telefonu dobimo obvestilo, nas malce zaskrbi, saj nismo gotovi, kaj se je zgodilo, dokler ne opremo telefona in se sami prepričamo. Ogromno primerov je, ko obvestilo ni pomembno, kar pa ne pomeni da neko obvestilo v prihodnosti tudi ne bo pomembno.
- Naravno je, da preverite obvestila, a za tem odložite telefon.
- Prilagodite si nastavitve obvestil, da boste obveščeni le o pomembnih informacijah.
Če ne boste imeli samonadzora, se lahko pričakovanje na obvestilo poslabša v tesnobnost, da podzavestno preverimo stanje na telefonu, tudi če nam telefon ni zvonil. Do tega pride zaradi strahu pred tem, da ne bi slučajno česa zamudili. Tudi če je to le brezvezno obvestilo. Ko pa imamo telefon v roki, se moremo še bolj strogo nadzirati, da ne začnemo spet skrolati po socialnih omrežjih.
Zasvojenost od dopamina
Poenostavljeno si lahko pojasnimo odvisnost od dopamina tako:
- Brskanje po telefonu nam v možganih sprosti dopamin
- Od dopamina zelo lahko postanemo odvisni
Tudi če nam vsaka objava, slika, video na spletu in socialnih omrežjih sprostita malo dopamina, je to dovolj da to poteši našo željo po njem, ki se rodi ob dolgočasenju.
Pomembno je, da ugotovimo, katere navade, ki sproščajo dopamin, so zdrave in katere nezdrave. Kar pa moramo narediti je, da ob dolgčasu nadomestimo slabe navade z dobrimi.
Vir jeze
Kljub temu, da skrolanje sprošča hormon sreče, je vsebina, s katero smo obkroženi negativna, kontraverzna ali nasilna. Ljudje smo ustvarjeni tako, da se na tovrstne informacije odzivamo hitreje in bolj intenzivno.
Stopimo korak nazaj. Rimski filozof Seneka je primirjal jezo z nekakšno norostjo. Pravi, da z jezo izgubimo samonadzor in v nas zbudi željo po tem, da še nekdo čuti bolečino, ki jo nosimo sami. Jezo lahko obvladamo le tako, da se že od začetka ne pustimo razjeziti.
Podobno je na socjalnih omrežjih. Želimo si drame in na telefonu jo zlahka dobimo.
Orodje, narejeno za našo zabavo
Tako kot je kalkulator pripomogel, da pridemo hitreje do rezultata enačbe, nam mobilni telefoni (ipd.) pohitrijo pot do zabavnih vsebin. Negativna posledica kalkulatorjev je, da marsikdo ne zna na pamet hitro množit in delit, telefoni pa so nas oddaljili od klasične zabave in družabnosti, saj se že ob majhni potrebi po zabavi vrnemo k skrolanju po telefonu.
A tudi sami niste krivi.
Telefoni in socialni mediji so tako sprogramirani, da bi bili kolikor se da zasvojljivi.
V naslednjem članku bomo opisali, kako onemogočiti najbolj zasvojljive funkcije telefona in socialnih omrežij, kot so strani, po katerih skrolamo v neskončnost.