Spar Slovenija se je v luči trajnostnega delovanja ter obenem v skrbi za ohranjanje morske biodiverzitete povezal z Zavodom YouSea. Skupaj sta zasnovala akcijo čiščenja morskih travnikov, ki so ključni za ohranjanje zdravja morskega ekosistema, kljub temu pa se pogosto znajdejo v senci drugih okoljskih tematik. »Veliko ljudi doživlja morske travnike zgolj kot nadležno oviro med kopanjem ali pa so zaskrbljeni zaradi odpadlih listov, ki jih naplavijo valovi. A resnica je, da so morski travniki eden najpomembnejših zaščitnikov našega okolja,« pojasnjuje dr. Irena Fonda, vodja Zavoda YouSea. »So izjemno pomembni proizvajalci kisika in naravni filtri, ki čistijo vodo. Umirjajo valove ter zagotavljajo prostor za življenje in razmnoževanje številnim morskim vrstam. Poleg tega stabilizirajo morsko dno in so izjemno učinkoviti pri absorbiranju in shranjevanju ogljikovega dioksida.« Na enoto površine namreč shranijo več ogljika kot kopenski gozdovi, s čimer pomembno prispevajo k zmanjševanju koncentracije toplogrednih plinov v morju in ozračju.
Čistilne akcije kot del širše trajnostne pobude
V okviru pobude so do zdaj izvedli štiri čistilne akcije, in sicer v občinah Piran, Izola, Koper in Ankaran. Skupaj so iz morskih travnikov odstranili več kot eno tono smeti. Akcije so združile profesionalne potapljače in prostovoljce, ki so s pomočjo posebne opreme previdno odstranjevali odpadke, skrite med listi morskih trav. Ker različni predmeti, kot so plastenke ali pločevinke, pogosto postanejo začasni habitati za morske organizme, so potapljači skrbno pregledali vsak najden predmet in organizme, ki so se v njem naselili, če je bilo le mogoče in jih previdno vrnili v njihovo naravno okolje. »Naš cilj je čim manj posegati v ekosistem, hkrati pa zmanjšati količino odpadkov, ki bi sicer sčasoma razpadli na manjše delce ali bi se iz njih izločale različne strupene snovi in onesnažili morsko okolje ali bi le fizično prekrili morske travnike in jih s tem poškodovali,« pojasnjuje Fonda.
Zavedanje in izobraževanje sta ključ do dolgoročnih sprememb
Spar Slovenija in Zavod YouSea sta prepoznala, da največji izziv ni v odstranjevanju odpadkov, ampak v dolgoročnem osveščanju javnosti o pomenu preprečevanja onesnaževanja morskih travnikov. Trgovec si bo zato prizadeval, da bi javnost začela gledati na morske travnike kot dragocen del narave in ne kot oviro pri preživljanju časa na Obali. »Zavedamo se, da je čiščenje le del rešitve in da moramo dolgoročno preprečiti, da bi do onesnaženja sploh prihajalo,« pojasnjujejo v Spar Slovenija. »Želimo ustvariti premik v miselnosti. Pomembno je, da ljudje ne vidijo morja in obal kot nekaj, kar lahko izkoriščamo, ampak kot naravni zaklad. Ohranitev morskih travnikov namreč ni zgolj ekološka nuja, temveč tudi bistvena za gospodarsko stabilnost, varnost in kakovost življenja vseh nas.«