Občani Pirana proti nenamenski gradnji

Deli novico s tvojimi prijatelji

V torek, 1. 9. 2020, so v Portorožu izvedli prvo v seriji delavnic, poimenovanih »Skupaj, v sodelovanju za razvoj«. Na delavnici je bilo prisotnih 70 občank in občanov občine Piran.

 

»Gre za serijo 8 delavnic, s katerimi želimo odpreti prostor za dialog in za skupno načrtovanje strateškega dela občinskega prostorskega načrta. Ker gre za krovni prostorski dokument, ki bo podlaga za trajnostno načrtovanje posegov v prostor na območju občine, ga namreč želimo izdelati v sodelovanju z občankami in občani. Delavnice potekajo po metodah sodelovalnih procesov, kjer vsako mnenje šteje in je bilo omogočeno, da prav vsak izmed prisotnih izrazi svojo vizijo razvoja prostora občine Piran«, so povedali na piranski občini.

 

Čisto in zdravo okolje z zelenimi površinami

 

Med najbolj izpostavljenimi tematikami je bilo ohranjanje čistega in zdravega življenjskega okolja, kjer je bilo izpostavljenih kar nekaj izzivov s katerimi se soočajo občani. Občanom se zdi ključna tudi turistična strategija, ki bi turizem bolj usmerila v športni, zdraviliški, kulinarični in kulturno-zgodovinski turizem z večjo dodano vrednostjo, trajnostjo in predvsem takšen, ki traja 365 dni v letu. Izražen je bil dvom o kompatibilnosti trenutnega turizma in ponudbe, ki je trenutno ponujena, izpostavljenih pa je bilo kar nekaj nekaj zanimivih alternativnih idej, kot recimo wake park, surf bazeni ter parkovne ureditve s pump track-i in podobnimi športnimi površinami. Prebivalcem se zdi pomembno urediti tudi prometno ureditev in razbremeniti mestno jedro Portoroža z več garažnimi hišami in podzemnimi garažami, medtem, ko bi želeli sedanje parkovne površine spremeniti v več zelenih površin. Zavedajo se tudi pomena in nujnosti diverzifikacije gospodarstva, saj je ravno situacija v času Covida-19 pokazala, da turizem ne more biti edina glavna panoga občine. Sodelujoči na delavnicah so nasprotovali predvsem nenamenski gradnji in gradnji, ki bi bila namenjena izključno za trženje. Med bolj inovativnimi predlogi je bil tudi predlog, da občina Piran postane nova Silicijeva dolina in privabi več mladih, visoko tehnoloških kadrov, ki bi zaradi prednosti življenja ob morju v občini lahko ustvarjali veliko dodano vrednost. Ob koncu je bil naslovljena tudi želja po več »življenja v skupnosti«, ki ga predvsem starejši občani v občini pogrešajo.

 

Prvi korak in začetek odpiranja prostora

 

»Naredili smo prvi korak, ki je začetek procesa tako vzpostavljanja zaupanja med občani in občino, kot sodelovalnih procesov, s katerimi želimo vključevati mnenja občanov v nadaljnji razvoj. Vzpostavil se je dialog, ki se bo nadaljeval tudi v prihodnje in ga bomo skupaj nadgrajevali za boljši, bolj trajnostni in bolj prijeten prostor za vse«, so še pojasnili na Občini Piran.

 width=