Zdravstveni dom Piran v Luciji uradno odprl svoja vrata

Deli novico s tvojimi prijatelji

S simbolnim rezanjem traku in zasaditvijo dreves je bil uradno odprt nov, izjemno sodoben in ekološko verjetno najbolj varčen zdravstveni dom v Sloveniji. Zdravstveni dom Piran, ki stoji na mestu nekdanjega v Lucij, so zaradi poslabšanja epidemioloških razmer in posledično odpovedane slavnostne otvoritve odprli župan Občine Piran, direktor zdravstvenega doma Piran in predstavnik podjetja Lumar IG.

 

Na varnostni razdalji, z maskami in vsak s svojimi škarjami so župan Občine Piran Đenio Zadković, direktor Zdravstvenega doma Piran Matjaž Kranjc in direktor podjetja LUMAR IG s prerezom traku simbolično otvorili prostore novega ZD. Po krajšem ogledu notranjosti, ki je potekala skladno s priporočili stroke, so vsi trije pred vzhodnim pročeljem posadili tri drevesa Istrskega hrasta. Slednji predstavljajo na simbolni ravni trdno sodelovanje in zeleno prihodnost, za katero so se med gradnjo zavzemali vsi deležniki.

 

Občina Piran ima po mnenju župana Zadkovića »najlepši, najbolj energetsko varčen in moderen zdravstveni dom v Sloveniji.« Poleg tega je izjemno ponosen na dejstvo, da so kljub pripombam nekaterih, ki so napovedovali, da Občini Piran ne bo uspelo zgraditi zdravstvenega doma v predvidenih časovnih in cenovnih okvirih, dosegli prav to.

 

Direktor Zdravstvenega doma, gospod Matjaž Kranjc je dodal, da: »so se novi prostori v trenutnih epidemioloških razmerah izkazali za izjemno pridobitev, saj poleg treh izolirnih sob za paciente z okužbami in sodobno opremljenim urgentnim centrom z velikim nadstreškom za urgentna vozila omogoča tudi odvzem brisov po »drive in« sistemu, ponuja napreden Center za krepitev zdravja z veliko telovadnico/predavalnico, ki ga je sofinanciralo Ministrstvo za zdravje. Z zunanjim amfiteatrom je zagotovo edini zdravstveni dom v Sloveniji ki omogoča predavanja oz. izvedbo različnih dogodkov  tudi na prostem. Poleg naštetega je za nemoten potek dela in kakovostno opravljene zdravstvene storitve to, da ima vsaka ambulanta svoj prostor in tudi referenčne ambulante niso pri tem izjema.«

 

Za izvajalca del je direktor podjetja LUMAR IG, gospod Marko Lukić povedal, da »gre za trenutno najbolj energetsko učinkovit zdravstveni dom v Sloveniji. Veseli me, da smo kamenček v tem mozaiku s svojo tehnologijo in znanjem prispevali tudi v našem podjetju. Že vrsto let namreč udejanjamo vizijo skoraj nič-energijske trajnostne gradnje v Sloveniji in tujini. V tem standardu je zgrajen tudi nov zdravstveni dom v Luciji, za katerega je Občina Piran prejela nepovratne finančne spodbude Eko sklada. Če se bo v prihodnje nadgradil še s sončno elektrarno, pa bo postal energetsko popolnoma samozadosten. To je zelo v duhu zelene trajnostne transformacije, o kateri se je v Evropi in pri nas šele začelo govoriti, v Luciji pa že imamo prvi primer dobre prakse.«

 

Pregled gradnje po fazah:

Prva faza gradnje novega Zdravstvenega doma Piran je vključevala rušitev ter novogradnjo obstoječih prostorov v okolici lekarne Lucija. Začela se je 16. 4. 2019 in je bila uspešno zaključena 25. 10. 2019. V soboto, 9. 11. 2019, je objekt dobil pravnomočno uporabno dovoljenje in začel delovati.

 

Prva faza je obsegala novogradnjo na zahodnem delu nekdanjega objekta ob Cesti solinarjev, kjer so bile ambulanta družinske medicine, referenčna ambulanta, specialistična ambulanta za diabetike, internistična ambulanta in psihiatrična ambulanta. Občina Piran je za omenjena gradbena dela odštela 1.460.000 eur brez DDV.

 

V drugi fazi je izvajalec del zrušil drugi del starega objekta in zgradil nadomestno gradnjo. Oba objekta je nato združil z novim glavnim vhodom. Dokončan zdravstveni dom je s površino 2700 kvadratnih metrov za 700 kvadratnih metrov večji od nekdanjega.

 

Investicija se je zaradi nujne dodatne ojačitve temeljev, kar ni bilo mogoče predvideti v začetni fazi, podražila zgolj za 1%. Gradnja zdravstvenega doma predstavlja po tej plati šolski primer skrbnega ravnanja z javnimi sredstvi, kjer ni prišlo do zlorab, nepredvidenih aneksov in raznovrstnih dodatkov, ki dvignejo stroške v neslutene višave. Vrednost celotne investicije, kar velja od projekta, rušitve starega zdravstvenega doma in novogradnje objekta z 2770 m2 neto ter 3360 m2 bruto površin, je stala 5.253.354 eur. V ta znesek šteje celotna ureditev zunanjih površin v velikosti 5000 m2 ter izvedba 170 parkirnih mest. Projekt, ki sta ga izvedla podjetji Lumar in Grafist, bo Ministrstvo za zdravje financiralo v višini do 200.000 evrov, Občina Piran bo pridobila še sredstva Eko sklada v višini 1.028.872 eur.