Opozicija neuspešna, referenduma o investicijah v vojsko ne bo

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ustavno sodišče je danes odločilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni neustaven po tem, ko je Levica skupaj z SD zbrala več kot 28.000 podpisov za začetek postopkov za razpis naknadnega zakonodajnega referendum in uspešno začasno zadržala njegovo izvrševanje.

 width=

Po poročanju portala MMC, Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v vojsko prinaša pravno podlago za sklepanje pogodb, ki pomenijo prevzemanje finančnih obveznosti za čas, ki presega obdobje trenutno sprejetih proračunov, torej do leta 2026.

Državni zbor je zakon, ki predvideva skupaj za 780 milijonov evrov vojaških naložb, sprejel že v drugi polovici novembra 2020. Opozicijski stranki Levica in SD se z zakonom nista strinjali, in sta začeli zbirati podpise za razpis naknadnega referendum, vlada pa je državnemu zboru predlagala, naj ugotovi, da se zakon nanaša na vsebino, za katero referenduma ni dopusten.

 width=

Zato je koordinator Levice Mesec podal zahtevo za ustavno presojo in predlog za začasno zadržanje izvrševanje zakona. Temu je ustavno sodišče v začetku januarja prisluhnilo in začasno zadržalo izvrševanje tega zakona, danes pa so po prednostni obravnavi odločili, da je državni zbor upravičeno izključil zakonodajni referendum in da to ni v neskladju s prvo alinejo drugega odstavka 90. člena ustave, še poroča MMC.

Odločbo je sodišče sprejelo s petimi glasovi proti štirim. Proti so glasovali sodnici Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs ter sodnika Matej Accetto in Rok Čeferin. Sodnica Mežnar in sodnika Accetto in Čeferin so dali odklonilna ločena mnenja. Sodnik Klemen Jaklič je dal pritrdilno ločeno mnenje. Za so glasovali še Rajko Knez, Dunja Jadek Pensa, Marijan Pavčnik, in Marko Šorli.

 

Foto: GOV