Pizdonkola nas bo napolnila z energijo in pregnala utrujenost

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ker smo ravno med časom štiridesetdnevnega posta, ki traja do velike noči, sem se odločila, da bom v tokratni izdaji z vami delila recept lahke istrske jedi. Dobro smo vstopili v pomlad, ki nas na vsakem koraku razvaja z lokalno, sezonsko zelenjavo in sadjem, kar moramo seveda dobro izkoristiti.

 

Tokrat bo v ospredju rastlina, ki jo v istrskem narečju imenujemo pizdonkola. Za tiste, ki morda ne veste in ste se ob tem izrazu rahlo namuznili, naj vam povem, da govorimo o regratu. Prav zdaj je namreč sezona tega zelo zdravega, z vitamini in minerali polnega živila, ki naj bi po ljudskih vražah preprečevalo tudi staranje.

 

V kuhinji uporabljamo regratove liste in tudi korenino. Spodbuja delovanje jeter in drugih žlez, ublaži prebavne težave, ima več vitamina A kot korenje, v velikih količinah pa deluje tudi kot diuretik, kar pomeni, da spodbuja odvajanje vode. Uporabljamo ga tudi kot sredstvo za pospeševanje prebave, zato je odlično živilo za tiste, ki se borijo s prekomerno težo, pa tudi za sladkorne bolnike, saj vsebuje veliko inulina. Regrat vsebuje približno 85, 6 odstotkov vode, 2,7 odstotkov beljakovin, 0,7 odstotkov maščob in 9, 2 odstotka ogljikovih hidratov.

Iz njegovih listov in korenine si lahko pripravimo tudi poparek. To naredimo tako, da užitne dele regrata posušimo in jih prelijemo z dvema decilitroma vrele vode. Sicer pa lahko regratovo korenino  dodamo juham, rumene cvetove pa slaščicam, nadevom, nekateri pa naredijo celo vino ali medu podoben sirup. Najbolj znani pa so regratovi listi, ki si jih pripravimo kot solato.

 width=

Sestavine za 1 osebo:

– dve pesti regrata,

– 2 večja krompirja,

– konzerva rjavega fižola,

– jajce,

– strok česna,

– sol, olje, kis, poper.

 

Priprava:

Krompir operemo in ga v olupkih do mehkega skuhamo v osoljeni vodi. Sočasno lahko damo kuhati tudi jajce (kuhamo ga do trdega, prbl. 10 do 12 minut). Očiščen in opran regrat damo v posodo z malo vode in pustimo, da vre, dokler ne postane mehek. Nekateri vodo, v kateri se je kuhal regrat, shranijo in jo kasneje pijejo po požirkih. Krompir, regrat in jajce narežemo v posodo, dodamo nasekljan strok česna in fižol. Po okusu zabelimo z domačim olivnim oljem, kisom in začinimo s soljo ter poprom. Postrežete lahko še rezini popečenega kruha.

Regrat oziroma pizdonkolo lahko pobiramo sami, saj raste povsod. Pozorni moramo biti samo na to, da ga ne pobiramo v bližini cest, na travnikih, kjer se sprehaja veliko psov ali kjer jih kmetje zalivajo z gnojnico. Pa še sadjarji vam bodo hvaležni, saj čebele raje obiskujejo regrat kot sadno drevje, ki tako pogosto ostane neoprašeno.

 

Manca Hribovšek