Vojna v Ukrajini divja že več kot mesec dni. EU je za zaustavitev Putina in Rusije sprejela več paketov ukrepov. Med drugim je oblikovala seznam 26 bogatih Rusov, ki jim je zamrznila premoženje.
Eden izmed teh je tudi ruski milijarder Andrej Melničenko. Njegova 530 milijonov evrov vredna futuristična jadrnica A je bila konec lanskega leta zasidrana v našem morju, nato pa je svoje krmilo usmerila proti Trstu, kjer je še danes, saj so jo italijanske oblasti v okviru sankcij proti ruskim superbogatašem zasegle. Plovilo ima tri jambore, dolga je 143 metrov široka 25 metrov, poleg vetra pa jo poganja hibridni pogonski sistem dizlovih in električnih motorjev. Izdelali so jo leta 2015 v nemškem Nobiskrugu, pluje pa pod bermudsko zastavo.
V javnosti je odmevala tudi zgodba enega od ruskih oligarhov, ki je z jahto obtičal v norveškem pristanišču, ker ji ni nihče želel prodati goriva. Lokalni dobavitelji goriva so se, kljub temu da je jahta v lasti nekdanjega agenta KGB, ki ni na seznamu evropskih sankcij, je pa tesno povezan s Putinom, odločili, da mu ne bodo pomagali.
Za izvajanje finančnih omejevalnih ukrepov EU V Sloveniji pa skrbijo borza, finančna uprava RS (FURS), zavarovalnice, banke in upravljalci skladov. Naštete institucije morajo preveriti, ali imajo ruski oligarhi, ki so se znašli na črnem seznamu EU, v Sloveniji odprt bančni račun, delež v podjetju, plovilo, nepremičnino, denar v skladih. Vsi pa morajo o zamrznitvi premoženja poročati zunanjemu ministrstvu. Če tega ne bi prijavili, pa so tudi zanje predvidene visoke denarne kazni.
Na Ministrstvo za zunanje zadeve smo naslovili novinarsko vprašanje, če so že dobili kakšno prijavo s strani institucij: »Trenutno nimamo nobenih novih informacij, da bi bila v zvezi z omejevalnimi ukrepi proti Rusiji kakšna sredstva ali gospodarski viri zamrznjeni,« pa še odgovarjajo z zunanjega ministrstva.
Manca Hribovšek