Pri gašenju požara še vedno pomagajo trije helikopterji Slovenske vojske, policijski helikopter in letalo SV ter hrvaški helikopter. Na voljo naj bil znova tudi hrvaški canadair. Gašenje iz zraka je zaradi slabe vidljivosti izjemno zahtevno, prav tako zračnim plovilom grozi nevarnost trka, zato sta na prizorišču tudi usmerjevalca helikopterjev in letal.
[Obrazi in zgodbe s terena] Pilota koordinatorja letov med koordiniranjem slovenskega in hrvaškega helikopterja. #ZaDomovino #NiPredaje pic.twitter.com/4aW65ldmSd
— Slovenska vojska (@Slovenskavojska) July 21, 2022
Letalstvo Slovenske vojske je samo včeraj na požarišča odvrglo okoli pol milijona litrov vode in pri tem naletelo dobrih 40ur.
Gašenje na terenu ovirajo številna neeksplodirana ubojna sredstva iz 1. sv. vojne. Za varno odstranje skrbi državna enota pod okriljem Uprave RS za zaščito in reševanje. Poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonič opozarja, da je težava tudi pregrevanje terena, eksplozije so bile tudi ponoči.
Gašenje na terenu ovirajo številna neesplodirana ubojna sredstva iz 1. sv. vojne. Za varno odstranje skrbi državna enota pod okriljem @URS_ZR.
Poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonič opozarja, da je težava tudi pregrevanje terena, eksplozije so bile tudi ponoči. pic.twitter.com/cy22Yig0T8— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 21, 2022
Po poročanju Primorskih novic so gasilci med Vojščico in Kostanjevico na Krasus sečnjo dreves želeli ustvariti protipožarne preseke, torej pasove brez dreves, da bi spustili požar na tla, kjer bi ga lažje ustavili. Vendar se je ogenj nezadržno širil naprej prek krošenj borovcev.
O tem, kako obsežen je požar na Krasu, pričajo tudi satelitski posnetki. Na spodnji sliki, posneti včeraj, je videti, kako je dim prekril velik del Tržaškega zaliva.