Pod drobnogled so postavili zlasti dogajanje pri Devetakih, torej požar, ki se je vnel v sredo, 27. julija in se razširil na pobočje Brestovca, piše Primorski dnevnik. Za požara, ki se je vnel v torek, 19. julija, pri Sabličih, pa časnik piše, da so preiskovalci tudi po zaslugi satelitskih posnetkov ugotovili, da so se plameni razvili po naključju, potem ko je po železnici peljalo mimo nekaj vlakov. Preiskovalci ugibajo, da je do vžiga prišlo zaradi iskric, ki jih je povzročilo zaviranje vagonov.
Požar na Komenskem, ko je gorelo na Velikem Ovčnjaku, pa je v javnosti dvigal prah najprej zaradi zapisa tamkajšnjega župana Erika Modica o tem, da je bil morda podtaknjen, še bolj pa, ko sta naključna pohodnika v zvezku na Sv. Katarini našla zapis, v katerem neznenec priznava, da je on zanetil požar. “Policisti Policijske postaje Sežana intenzivno zbirajo obvestila, da bi odkrili pisca,” o tem pravijo na koprski policijski upravi.
Kot so nam pojasnili na koprski policijski postaji, je kaznivo dejanje požig sicer opredeljeno v Kazenskem zakoniku (v primeru, ko storilec namerno ali iz malomarnosti požge tujo ali lastno hišo, gospodarsko poslopje, poslovno stavbo, nepremičnino v javni rabi, torej nek objekt), v ostalih primerih, tudi v primeru požara v naravnem okolju, lahko govorimo o sumu storitve kaznivega dejanja povzročitev splošne nevarnosti. “V teh primerih storilec, namerno ali iz malomarnosti, s požarom povzroči nevarnost za življenje ljudi ali premoženje velike vrednosti. Takšnih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Koper letos nismo evidentirali,” nam je pojasnila Anita Leskovec, tiskovna predstavnica PU Koper.
Kako poteka postopek preiskave požara?
Policisti se v primeru požarov (pa tudi v primeru drugih dogodkov) odzovejo na vse informacije in jih tudi preverijo. Policisti so se dolžni odzvati na vsako prijavo požara oziroma ob lastni zaznavi in ugotavljati elemente prekrškov oziroma kaznivih dejanj.
Po pogašenem požaru kriminalisti v primeru najmanjšega suma, da bi lahko šlo za podtaknjen požar in s tem sum storitve kaznivega dejanja požig ali povzročitev splošne nevarnosti, opravijo ogled kraja, zavarujejo sledi in zberejo vsa potrebna obvestila. V primeru najdenih in zavarovanih sledi, ki bi lahko povzročile požar, se te v nadaljevanju analizira (bodisi na Oddelkih kriminalistične tehnike, s pomočjo Nacionalnega forenzičnega laboratorija ali drugih institucij). “Namerna povzročitev požara ali utemeljen sum storitve kaznivega dejanja se lahko dokaže, ko je zbranih dovolj sledi in/ali materialnih dokazov za podajo kazenske ovadbe. V vsakem primeru se poskuša odkriti tudi morebitnega storilca,” opisujejo na PU Koper.
Na območju Policijske uprave Koper so sicer v prvem polletju letos obravnavali 108 požarov (objekti, vozila, travniški požari, koši za smeti …), ki so bil zaključeni kot dogodki. Prav tako so obravnavali 27 kršitev Uredbe o odpadkih in Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju, ko so osebe kurile v nasprotju z omenjeno zakonodajo in ni prišlo do večjega požara oz. ogrožanja premoženja.