Ortopedsko bolnišnico bodo ogrevali z energijo morja

Z namenom doseganja večje energetske učinkovitosti bodo v Specialistični bolnišnici za ortopedijo in rehabilitacijo “Martin Horvat” Rovinj realizirali enega prvih pilotnih projektov pridobivanja toplotne energije iz morja. Projekt je bil uspešno prijavljen za financiranje prek skladov, za katere so 85 odstotkov nepovratnih sredstev zagotovile Islandija, Lihtenštajn in Norveška preko finančnega mehanizma EGP za obdobje 2014–2021. v okviru programa “Energija in podnebne spremembe”.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Gre za skoraj milijon evrov vreden projekt proizvodnje toplotne energije iz morja Sea for Heritage Energy Transition (SeaHeat).

Ob tej priložnosti je direktor Bolnišnice za ortopedijo in rehabilitacijo “Martin Horvat” Rovinj-Rovigno doc. dr. Marinko Rade, podpisal pogodbo v vrednosti 955.208,00 evrov za projekt Morje za dediščinsko energetski prehod. S tem pilotnim projektom bodo v prihodnje v dveh bolnišničnih stavbah, kjer se trenutno ogrevajo s kurilnim oljem, s pomočjo inovativne tehnologije in toplotnih črpalk pridobivali energijo za ogrevanje in hlajenje iz toplotne energije morja, precejšnje prihranke pa dosegli z uporabo novega sistema ter večjo energetsko neodvisnost.

Nov sistem temelji na uporabi toplotnih črpalk, tako imenovanem modelu voda-voda, ki kot primarni vir energije uporablja morsko vodo.

Čeprav ima Hrvaška desetletne izkušnje z uporabo morske vode kot energije za ogrevanje ali hlajenje s toplotnimi črpalkami, sistemi kljub ogromnemu potencialu jadranske obale, kjer je veliko porabnikov energije, predvsem v turizmu, niso zelo razširjeni. Eden izmed pomembnih ciljev projekta je spodbujanje drugih podjetij in ustanov k uporabi morja kot inovativnega vira energije za ogrevanje in hlajenje ter izobraževanje.