“Ustavno sodišče sem prosil, da pritožbo obravnava absolutno prednostno. Prepričan sem, da mi je bila z izpodbijanimi posamičnimi s strani občinske volilne komisije in Upravnega sodišča kršena (pasivna) volilna pravica zagotovljena v 43. členu Ustave Republike Slovenije,” pravi Pišot, ki meni, da je kršitev volilne pravice posledica protiustavne presoje OVK in upravnega sodišča, da je ne-predložitev dokaza vsebinska pomanjkljivost kandidature ter nesorazmernosti ukrepa – zavrnitve kandidatnih list brez poziva k dopolnitvi vlog.
“Tako mi je bila onemogočena udeležba na lokalnih volitvah. Le pravočasno ukrepanje Ustavnega sodišča lahko učinkovito odpravi neželene posledice za pritožnika neustavnih posameznih aktov, saj gre v dotični zadevi za kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki ima hujše posledice za pritožnika,” v pismu generalnemu sekretarju nadaljuje Pišot in dodaja, da gre hkrati pri tej zadevi za “pomembno ustavnopravno vprašanje, ki presega pomen konkretne zadeve, saj je ustavnosodno nepravilno, da odločitev sodišča temelji na neresnicoljubnosti OVK in sodišča glede tajnosti volitev, kar je v nasprotju s postulati poštenega sojenja, skladno z določbami 22-25. členov Ustave.”
Pišot, sicer direktor koprskega Znanstveno raziskovalnega središča, je na tiskovni konferenci, ki so jo v Zavedno Koper pripravili v petek, povedal, da bodo, če jim bo možnost kandidiranja na lokalnih volitvah odvzeta, njihov program podarili občankam in občanom, “Za njih je bi zasnovan. Podprli bomo tistega, ki ga bo sposoben realizirati hkrati s predvidenimi projekti. Pri tem bomo pripravljeni pomagati, toda hkrati s kritično presojo tudi ocenjevati in usmerjati razvojne korake proti cilju,” je dejal.