“Nikogar ne obtožujemo. Ko bo analiza vzorcev opravljena, lahko koga sumimo. Za zdaj nimamo podlage za to”, je včeraj dejala Dolores Brenko iz luške kapitanije v Puli.
Samo dan prej je Brenko-Škerjanc izjavila, da puljska kapitanija predpostavlja, od kod je prišlo onesnaženje, vendar ne more tega z gotovostjo trditi.
Dan kasneje je luška kapitanka podala še dve nasprotujoči izjavi:
“Vzorci so bili odvzeti, posredovani so bili, počakali bomo na rezultate, ne vemo, koliko časa bo trajalo. Takoj ko bomo imeli kaj informacij, vam jih bomo posredovali,” je za Glas Istre včeraj povedala Dolores Brenko-Škerjanc iz puljske luške kapitanije. Kmalu zatem pa: “Za zdaj se še pogajamo, kam lahko pošljemo vzorce.”
Iz nasprotujočih se izjav kapitanke puljske luške kapitanije je težko razumeti, ali so vzorci in kateri točno, ker jih je več, poslani v laboratorij ali ne.
Medtem ostaja krivec neznan. Čiste roke imajo tudi v HEP-u. “Z obzirom na precejšnjo oddaljenost TE Reka in obale na področju občine Ližnjan, je praktično nemogoče, da bi bila katastrofa povezana z iztekanjem olja iz TE Reka.” so povedali za Dnevnik.hr.
Zaradi slabih vremenskih razmer sicer včeraj obale v oklici Ližnjana niso čistili. S čiščenjem bodo nadaljevali, ko neha deževati. Brenko-Škerjanc je dejala, da so se na sestanku dogovorili o načrtu za prihodnji teden. “V čiščenje bomo vključili več sil. Dogovorjeno je bilo le to, da bodo v petek, ne glede na dejstvo, da gre za praznik, strokovnjaki podali priporočila, kako popraviti kamnine, ki so na zavarovanem območju,” je dejala.
Spomnila je, da čiščenje poteka ročno in da je bilo opravljeno kartiranje obale. Potrdila je, da onesnaženje vpliva na več kot pet kilometrov obale. “Ponavljam pa, da niso vse obale onesnažene. Na nekaterih območjih, predvsem v Šišanu, bo zelo zahtevna akcija obalne sanacije. Naš načrt je, da najprej rešimo Ližnjan,” je sklenila.