V letu 2022 je policija ugotovila 25.670 kršitev po 35. členu Zakona o pravilih cestnega prometa. Leta 2021 je bilo takšnih kršitev za skoraj četrtino več (23 %), oziroma kar 33.297. Največ kršiteljev, skoraj tretjino (30 %) je v starostni skupini od 35–44 let, sledi skupina od 45–54 let s 23,2 % in od 25–34 let z 22,8 %. Najmanj kršitev je v starostnih skupinah do 18 let, od 18–24 let in nad 65 let. Vse več je kršiteljev med kolesarji in vozniki e-skirojev.
Z vidika odvrnjene pozornosti od prometnega okolja je najbolj problematična uporaba mobilnega telefona (branje in pošiljanje SMS-sporočila, ogled posnetka) ter nastavljanje sistemov znotraj avtomobila, kjer prednjačita radio in navigacijski in klimatski sistem.
Agencija za varnost prometa je vrsto let opozarjala na tveganje, ki ga predstavlja uporaba mobilnih telefonov v prometu in predlagala zakonske spremembe. Te so bile z novelo Zakona o pravilih cestnega prometa v celoti sprejete, veljati pa so začele sredi avgusta 2021. Za uporabo mobilnega telefona med vožnjo je za voznike motornih vozil predpisana kazen 250 evrov ter 3 kazenske točke. Za uporabnike koles, e-skirojev in ostalih lahkih motornih vozil, pa kazen za uporabo mobitelov, slušalk in drugih naprav med vožnjo znaša 120 evrov.
Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje med vožnjo, ki pa ga Policija in Agencija odsvetujeta, saj odvrača pozornost voznika in ni varno! »Med vožnjo ne upravljajte s telefonom, ne pregledujete socialnih omrežij, si ne zapisujete opomnikov, ne brskajte po spletnih straneh, ne fotografirajte ali snemajte, saj je vožnja aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso pozornost! V primeru nujne uporabe mobilnega telefona se ustavite na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujte šele, ko končate s pogovorom,« še svetujeta Policija in Agencija za varnost prometa.