V novi študiji Science of The Total Environment so ugotovili, da lahko brezlična kuhinjska posoda, večinoma premazana s teflonom, sprosti približno 9100 plastičnih delcev med postopkom kuhanja, če so praske le na površini. Če je premaz močno poškodovan, se lahko sprosti okoli 2.300.000 delcev mikroplastike in nanoplastike, ki se potencialno vsrkajo v hrano.
Razpokane površine pa niso edini stranski učinek, ki nastane pri kuhanju s teflonom. Premaz lahko pri visokih temperaturah sprošča tudi strupene kemikalije v zrak. Tovrstne kemikalije so okoljsko nerazgradljive, onesnažujejo tla in vodo ter se kopičijo v telesih živih bitij.
Obstajajo alternative, ki bodo manj škodovale okolju, kot so keramika ali nerjaveče jeklo, pravi Graham Peaslee, profesor fizike na Univerzi v Notre Dame.
»V vsakdanjem življenju imamo veliko plastičnih predmetov, ki nas obkrožajo. Večina jih lahko skozi celotno življenje postopoma sprošča mikroplastiko in nanoplastiko, kot je bilo preizkušeno in potrjeno v tej študiji,” dodaja.