POSTNI RECEPT: Domači ričet none Olge

Če sem vam v prejšnji izdaji časnika napisala pustni recept (skupaj smo pekli kroštole), je danes na vrsti postni recept. Z današnjo pepelnično sredo se namreč začenja štiridesetdnevni post, ki se tradicionalno začne dan po pustnem torku in traja vse do velike noči. To je čas, ki ga namenimo očiščenju telesa, poskrbimo za dovolj tekočine, ob petkih se odrečemo mesu in nasploh uživamo lahko prebavljivo, raznovrstno in polnovredno hrano. Nekateri se odrečejo tudi drugim »razvadam«, npr. kajenju, alkoholu, zmanjšajo uporabo telefona, jedo manj sladkarij, manj časa gledajo televizijo, vsak dan se odpravijo na sprehod …

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tisoč in ena možnost obstaja, vi pa se sami lahko odločite, kaj je tisto, kar bi radi v svojem življenju spremenili, zmanjšali in kar vam bo vaš vsakdan naredilo še lepši. Medtem ko razmišljate, čemu se boste odrekli (oz. česa bo v vašem življenju več), pa lahko preizkusite spodnji recept in to ne glede na to, ali se boste odločili za post ali ne. Tokrat boste z mano kuhali nekaj, kar je pri nas doma na meniju vsaj 2x na mesec in to je ričet oziroma ješprenjova mineštra, ki je odlična alternativa za vse prihodnje petke, ko na mizi naj ne bi bilo ničesar mesnega. Ali sploh veste,  kaj je ješprenj in kakšne kvalitete za zdravje ima? Ječmen je žito, ki ima zelo veliko vsebnost nenasičenih maščobnih kislin. Bogat je z vitamini B in E ter zmanjšuje holesterol v krvi. Po luščenju zrna pa ječmen spremeni tudi ime in postane ješprenj. Iz njega lahko pripravimo marsikatero jed, npr. solato, kašo, rižoto, juho, prilogo … Mi pa bomo pripravljali mineštro. Ričet je poznan po vsej Sloveniji, je zdrav, na svojih krožnikih ga pogosto imajo tudi tisti, ki hujšajo. Za njegovo pripravo pa bi lahko rekli, da obstaja toliko receptov, kot je v Sloveniji gospodinjstev. Vsak ga pripravi po svoje, na malo drugačen način. Mi ga bomo pripravljali po receptu moje none Olge.

Sestavine za 4 osebe:

– 200 gramov ješprenja,

– 100 gramov rjavega fižola,

– strok česna,

– čebula,

– 250 gramov krompirja,

– 2 korenčka,

– lovorjev list,

– 2 stebli zelene,

– pest peteršilja,

– začimbe (sol, poper)

– oljčno olje.

62CCF678 0631 4445 A965 3634EFCBBFE9 1

Postopek:

Da bomo pripravljali ričet, moramo vedeti že vsaj kakšen dan prej, saj se morata fižol in ješprenj kar nekaj ur namakati (razen, če uporabimo konzerviranega, ki je že skuhan). Torej, fižol in ješprenj očistimo in damo v dve posodi s hladno vodo. Fižol se mora namakati najmanj osem ur, ješprenj pa vsaj tri (najbolje je, da zvečer pripravimo in pustimo v vodi čez noč). Naslednji dan nasekljamo strok česna in čebulo ter popražimo v loncu, kamor smo že prej nalili nekaj oljčnega olja. Dodamo na poljubno velike kocke narazen korenček in stebelno zeleno. Še malo popražimo, dodamo fižol in ješprenj ter zalijemo z vodo (bodimo pozorni, da dodamo dovolj vode, ker jo ješprenj med kuhanjem kar veliko »popije«). Po okusu začinimo s soljo, poprom, peteršiljem, dodamo pa tudi lovorjev list. Po pol ure dodamo še krompir in kuhamo toliko časa, da se fižol, krompir in ješprenj zmehčajo.

Drugi način je ta, da posebej kuhate fižol in ješprenj ter ju nato dodate v posodo k ostalim sestavinam.

Nasvet: Ričet lahko naredimo tudi tako, da vse sestavine damo v ognjevarno posodo, začinimo, zalijemo z vodo in postavimo v pečico na 160 stopinj za prbl. 4 ure.

V veselje mi je bilo gledati vaše fotografije kroštol, zato vas tudi tokrat vabim, da če boste recepte preizkusili tudi v praksi, mi fotografije in odzive lahko pošljete na elektronski naslov manca.hribovsek@obalaplus.si ali na FB profil ObalaPlus.