Je kurilno olje izteklo v meteorne jaške ali v zemljino ali v oboje?
Kurilno olje je sprva začelo iztekati v bližnji meteorni jašek, ob pojavu padavin pa v morje. Podzemni jašek smo nemudoma sanirali, uredili betonsko podlago, vodno zatesnili jašek in vanj namestili vodno tipalo, ki ob puščanju takoj izklopi črpalke in sproži zvočni ter svetlobni alarm.
Minuli četrtek in petek smo izvedli hidrološke raziskave zemljine in v treh od enajstih vrtin zaznali prisotnost kurilnega olja. Po prvih ocenah ugotavljamo, da se je olje zadržalo v ožjem območju med mestom izlitja in obalo in ni steklo nikamor drugam.
Kakšne so bile ugotovitve Agencije za okolje?
Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO)so rezultati preliminarnega vzorčenja kopalnih voda na območju Izole v skladu s predpisanimi normativi. Z vzorčenjem so preverjali tudi vsebnost mineralnih olj na območju kopališča Hotela Delfin, kjer jih niso zaznali. Ravno tako ARSO po doslej zbranih podatkih ugotavlja, da okoljskaškoda, kot jo določajo okoljski predpisi, v primeru hotela Delfin ni nastala.
Ali ste prikrivali podatke o izlitih količinah kurilnega olja?
30.12.2022 smo ob ugotovitvi izlitja nemudoma obvestili klicni center (organ pristojen za obveščanje) na tel. 112 ter hkrati izvedli nujne ukrepe, da se je takoj preprečilo nadaljnje puščanje in da so se zmanjšale škodljive posledice. Ob izlitju smo obvestili vse pristojne inštitucije, gasilce, inšpektorja za okolje, civilno zaščito, Sektor za varovanje obalnega morja (SVOM), Dravo in policijo. 26.1.2023 smo ugotovili, da je bilo izlitega več olja, kot smo ocenili na začetku, ko smo mislili, da je šlo za dogodek enega dne. Takrat smo o novih količinah obvestili inšpektorat, dan kasneje, 27.1.2023 smo pristojnim službam poslali poročilo o izvedenih aktivnostih. 30.1.2023 smo ponovno predstavili aktivnosti, ki smo jih izvajali z namenom sanacije. Poleg takojšne sanacije vseh zaoljenih jaškov in meteornih cevovodov smo pristopili k sondiranju zemljin, ki ni pokazalo onesnaženja zemljine. Izvajati smo pričeli dnevni monitoring vseh cevovodov in jaškov v akvatoriju marine. Prav tako smo skladno z načrtom kupili in montirali 150m zaščitne pregrade vzdolž obale ter s tem preprečili nadaljnje onesnaževanje morja. 6.2.2023 smo poslali poročilo o izvedenih aktivnostih. Vse aktivnosti (postavitev baraž, sondiranje zemljin, …) so potekale javno, nismo jih prikrivali, resnično smo želeli in še vedno želimo narediti največ in najbolje kar lahko, da omejimo iztekanje kurilnega olja.
Kakšni so rezultati sondiranja, kje je sondiranje potekalo in kako?
Z ARSOM in Geološkim zavodom smo določili mikrolokacije vrtin za sondiranje in morebitno črpanje – zaenkrat smo v marini izvrtali enajst vrtin globine štiri do sedem metrov. Prisotnost kurilnega olja smo zaznali v treh. Tu smo tudi vzpostavili lovišča za odstranjevanje kurilnega olja in danes bomo pričeli s poskusnim črpanjem. V naslednjih dneh se bo izvajala tudi meritev prisotnosti in nivoja podzemne vode ter kurilnega olja. Na osnovi pridobljenih podatkov bo Geološki zavod podal strokovno oceno in predloge.
Kolikokrat ste že izvedli čiščenje zaoljenih vod oziroma se je to izkazalo za potrebno?
Izvajamo dnevni monitoring vseh cevovodov in jaškov v akvatoriju marine. V primeru pojava oljnih madežev se s pomočjo podjetja Eko Plus izvaja čiščenje zaoljenih vod.Dober teden nazaj smo ponovno pregledali in prečistili vse jaške ter prečistili tudi lovilce maščobo v marini, ker niso delovali zaradi mulja in ostale umazanije. Z angažiranjem novih strokovnjakov ves čas iščemo dodatne rešitve in ukrepe, s katerimi bi omejili oz. preprečili nadaljnje posledice izlitja olja. Resnično delamo vse, kar je v naši moči, da čim bolj omejimo izlitje in posledično onesnaženje zemljine ter morja.
Ali baraže in pivnike postavljajo zaposleni iz hotela ali kdo od drugih ustanov?
Pri izvajanju sanacijskih ukrepov sodelujemo s številnimi institucijami, baraže in pivnike postavljamo skupaj z marino Izola – skladno z načrtom smo kupili 150m zaščitne pregrade, v marini pa so jo postavili. Intenzivno pivnanje oljnih madežev izvaja marina, črpanje v jaških in cevovodih pa hotel Delfin.
Kako se je izšel prvi poizkus črpanja olja in kako poteka ta postopek?
Trenutno se izvaja testno črpanje, na osnovi analiz bomo skupaj s strokovnjaki pripravili načrt za nadaljnje ukrepe.