Ali bo koprski podjetnik ostal brez sanjskega posla?

Ministrica Dominika Švarc Pipan je izjavila, da se Ministrstvo za pravosodje v sodelovanju z državnim odvetništvom pogovarja o sprožitvi postopka za ugotovitev ničnosti ali razveljavitve pogodbe za nakup prostorov za upravno, delovno in socialno sodišče. Poraja se tudi vprašanje, zakaj so, med drugimi možnostmi, izbrali lokacijo na Litijski cesti 51.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je izjavila, da na ministrstvu ne nameravajo pospeševati ali nadaljevati s prevzemom ali obnovo prostorov v stavbi na Litijski cesti v Ljubljani. “Kar se mene tiče, je ta zgodba trenutno zaključena. Prvo moramo razjasniti, ali smo bili resnično prelisičeni glede tega nakupa,” je povedala ministrica na izredni seji Državnega zbora.

S sodelovanjem državnega odvetništva trenutno preučujejo možnosti za zahtevo po ničnosti ali razveljavitvi pogodbe. Švarc Pipanova pričakuje, da bo državno odvetništvo prevzelo vse nadaljnje postopke v tej zadevi, in se namerava kmalu sestati z njimi. Prav tako si želi, da bi vsa dejstva preiskali kriminalisti, ter da bi pristojni organi pregona ukrepali.

Kot poroča 24ur, Nacionalni preiskovalni urad (NPU) trenutno preiskuje informacije o domnevnih nepravilnostih pri nakupu prostorov za Upravno, Delovno in socialno sodišče ter Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Ministrstvo za pravosodje ni izvedlo lastne preverbe cene in se zdi, da je preplačalo stavbo. Prvotno je bila stavba kupljena od podjetnika Sebastjana Vežnaverja za 1,7 milijona evrov leta 2019, medtem ko jo je ministrstvo kasneje za 7,7 milijona evrov pridobilo. Te informacije smo prvič poročali na naši spletni strani.

Ministrica najavila disciplinski postopek

Po ministričinih besedah na ministrstvu preučujejo tudi možnosti o uvedbi disciplinskega postopka, bodisi zoper enega bodisi zoper oba cenilca.  Ob tem je opozorila še, da takšne zgodbe mečejo slabo luč na celotno institucijo sodnega cenilca, kar v javnosti sproža dvom v verodostojnost cenitev, na podlagi katerih državljani sklepajo pravne posle. “Narediti moramo torej vse, da terjamo odgovornost tistih, za katere se bo izkazalo, da so odgovorni, da tudi v tem smislu povrnemo zaupanje ljudi v delovanje pravosodja, ki je s takšnimi dejanji seveda načeto,” je sklenila ministrica.

Kot poroča Necenzurirano.si, je Sebastjan Vežnaver za osem milijonov evrov prodal zapuščeno stavbo, ne da bi pred tem naročil lastno ocenitev. ”Mi je žal, da sem postal žrtev političnega obračunavanja. Ko sem se s pravniki danes pogovarjal, pravijo, da je to pogodbo nemogoče razdreti. Zato, ker je kupljena po sistemu videno-kupljeno,” je ob tem povedal Vežnaver.