Ali privatizacija plaž pomeni plačevanje vstopnine?

V skladu z veljavnim Zakonom o pomorskem dobru in morskih pristaniščih, ki je v veljavi od začetka leta 2020, velja na Hrvaškem pomorstvo za javno dobro v interesu Republike Hrvaške, A tamkajšnja vlada že dolgo pripravlja spremembo tega zakona. Nekatere načrtovane spremembe so pricurljale v javnost.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po nekaterih novih določilih, ki jih je medijem posredovalo dalmatinsko društvo Pokret otok, bi lahko plaže in pristanišča ogradili, obiskovalcem zaračunavali vstopnino in ga tako skoraj privatizirali, na otoku pa bi lahko gradili karkoli, piše Glas Istre.

Koncesijska dovoljenja bi še naprej izdajali na javnih plažah, koncesije pa na urejenih plažah. Slednje po predlogu pomeni ograjevanje ali drugačno onemogočanje dostopa do dela pomorskega dobra z ali brez zaračunavanja uporabe pomorskega dobra, kadar takšno omejitev dovoljuje veljavna koncesijska pogodba, pogodba o posebni rabi ali pogodba o začasne uporabe pomorskega dobra.

Na navedbe se je takoj odzval podpredsednik vlade in minister za morje, promet in infrastrukturo Oleg Butković, ki je vse skupaj označil za “napačno interpretacijo”. Povedal je, da je zakon še v izpopolnjevanju in da še ni pripravljen za javno razpravo.

“Nobenega dvoma ni, da bi novi zakon omogočal kakršnokoli zlorabo pomorskega dobra. Nobenega govora ni o privatizaciji plaž. Nihče normalen tega ne bi počel,” je dejal minister in napovedal strožje in večje kaznovanje kršiteljev ter pristojnosti za lokalnih samouprav, “če na svojem območju z načrtom upravljanja pomorskega dobra določijo namembnost plaž”.

Novi zakon mora biti sprejet do konca letošnjega leta, da bi lahko vlada črpala denar iz državnega programa za oživitev in odpornost ter za pomorsko reformo, vendar končni predlog še ni prišel v javnost in še vedno čaka na obvezno javno obravnavo.  Žgočo temo je nedavno odprl Zeleni forum, nacionalna mreža okoljskih društev, ki je vlado pozval, naj jih vključi v delo pri pripravi novega zakona. Trdijo tudi, da predlog zakona uvaja privatizacijo pomorskega javnega dobra in zahtevajo takojšnjo ustavitev prekomernega izkoriščanja obale. Posledica takšnih zakonskih rešitev, opozarja Zeleni forum, bo “nadaljevanje trenda prekomerne pozidave obale in pomorskega dobra ter trenda odlaganja pomorskega dobra, ki nedvomno povzroča nepopravljivo škodo morskemu okolju in naši naravni pokrajini”.