Nakit je med dodatki tisti, ki pogosto nosi največjo čustveno vrednost. Poleg estetskega doprinosa simbolizira tudi pomembne trenutke, dosežke ali vezi z ljubljenimi osebami. Naj gre za zaročni prstan, broško, ki je bila nekoč v lasti vaše babice, ali zapestnico, ki smo si jo privoščili ob posebni priložnosti.
Za ohranitev njegove lepote in dolgotrajnosti pa je ključna pravilna nega. Nakit namreč sčasoma lahko izgubi lesk zaradi nabiranja umazanije, vpliva parfumov, ličil ali celo potenja. Z nekaj nasveti za čiščenje in vzdrževanje bo vaš nakit še dolgo obdržal lesk in pravo vrednost.
Srebro: manj je več
Srebro je občutljivo na oksidacijo, zaradi česar lahko potemni. Priporočljivo je redno čiščenje s posebnimi krpami za poliranje srebra ali mehko mikrofibro. Pri dodatkih, ki imajo poudarjene dekorativne detajle, bodite previdni, saj lahko pretirano čiščenje uniči želeno patino. Alternativa je tudi domači trik: namočite srebro v vročo vodo z dodatkom sode bikarbone in aluminijaste folije za približno eno uro. Po čiščenju obvezno odstranite ostanke in ga posušite.
Zlat nakit zahteva poudarek na nežnosti
Čiščenje zlata zahteva posebno pozornost, saj je manj dovzetno za oksidacijo kot srebro, a vseeno izgubi sijaj. Zlati nakit lahko očistite z nežnim detergentom in toplo vodo. Zobna ščetka z mehkimi ščetinami je idealna za težje dostopne dele. Če gre za belo zlato, ga je priporočljivo vsakih nekaj let odnesti na profesionalno čiščenje za obnovitev njegovega sijaja.
Dragoceni kamni: previdnost na prvem mestu
Diamanti, safirji in rubini so med trdnejšimi kamni, medtem ko so smaragdi, ametisti in akvamarini bolj občutljivi. Kamenčke očistite z blagim detergentom in mehko krpo. Za posebne kamne, kot je turkiz, ki je porozen, pa uporabite le najbolj nežne metode.
Biseri: nežnost in vlaga
Biseri so izjemno občutljivi. Čistite jih z mehko suho krpo po vsakem nošenju, saj jih lahko vlaga poškoduje. Če so umazani, uporabite rahlo vlažno krpo z blagim detergentom. Nikoli jih ne namakajte v vodi, saj lahko oslabi svilnato vrvico, na kateri so nanizani.
Osnovni nasveti za nego nakita
Sicer pri negi nakita velja upoštevati še nekaj nasvetov. Nakit, če je le možno, pred spanjem in tuširanjem odstranite, izogibajte se stiku z olji, parfumi in kemičnimi sredstvi, kot je klor, shranjujte ga v suhih prostorih, ločeno od drugih kovin, da preprečite oksidacijo ali praske.