V Piranu si je skupina, s katero je pripotoval avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen ogledala stolno cerkev, Mediadom, kjer je na ogled krajši animacijski film o zgodovini Pirana, pa Tartinijevo hišo, kjer je prav ob njihovem obisku potekalo tekmovanje mladih glasbenikov, nad čimer je bil predsednik še posebej navdušen. Kot nam je povedala Tjaša Lovrič, vodja piranskega hotela Memento, predsednik ob svojem obisku ni imel posebnih zahtev, na splošno pa so imeli z njim zelo pozitivno izkušnjo. “Takšnih gostov si samo želimo,” je dejala.
Anže Šoba, ki je v mestu gostil predsednika, je razložil, da je Van Bellen obiskal Piran iz osebnih razlogov. Šlo je za sinergijo več družinskih in prijateljskih dogodkov, med drugim praznovanja predsednikovega 80-rojstnega dneva.
Pri tem, zakaj se je odločil za Piran, ima precej zaslug Izolan Aleksej Skok iz urada slovenske predsednice republike, ki je ob srečanju na Dunaju omenil, da bi za tovrsten obisk oziroma dopust bil Piran zelo primeren, saj se mu tu lahko zagotovi varnost in intimo, da bi lahko ta obisk opravil zasebno in ga ne bi preveč motili s protokoli in bi se lahko posvetil svoji družini.
V Memento B&B hotelu je Van Bellen bival tri noči, skupaj s skupino še desetih ljudi, v kateri so bili pretežno družinski člani. Zraven je bila tudi njihova psička July. “Naša izkušnja z njimi je bila izjemno pozitivna. Bili smo presenečeni nad predsednikovo dostopnostjo,” je opisala Lovričeva, Šoba pa je dodal, da je bil predsednik ne glede na njegov status, zelo preprost in hvaležen gost.
“Skupino je zanimala naša kultura, prehrana, navade in tudi, kako mi doživljamo to mesto,” je opisal Šoba. Piran in Istro je ekipi, ki je gostila predsednika tudi uspelo prikazati v tej luči. Zanimiva je anekdota s prvo damo Avstrije, ki je želela doživeti pristnost Pirana, bolj kot obisk priljubljenih turističnih točk. Da bi videla mesto skozi oči domačina, so jo popeljali po ozkih uličicah. “To ji je bilo zelo všeč. Da lahko uživa svoj obisk mesta brez pretiranega časovnega pritiska, kar jih verjetno spremlja na drugih izletih.”
Ravno na dan prihoda avstrijskega predsednika je bilo v Piranu neurje, Tartinijev trg pa pod vodo. Kot je pojasnila Lovričeva, so se na ta obisk v hotelu pripravljali že veliko prej, a ravno ta dan, so se zgodile poplave, zamakalo je tudi v hotelu Memento. “Vse smo rešili na eleganten in diskreten način in gostje tega niso posebej občutili,” se spominja sogovornica, ki je tudi pohvalila Okolje Piran, da je njihovim delavcem zelo hitro uspelo pospraviti naplavljeno blato s trga in ulic Pirana.
“Nad obiskom so bili zelo navdušeni tudi zato, ker so se tu počutili zelo varno,” je povedala Lovričeva in dodala, da so bili sami presenečeni nad odzivom ljudi, saj je avstrijski predsednik v Piranu gostoval ravno v času, ko so Avstrijci, Nemci in Poljaki praznovali praznik telovo in je bilo na ulicah mesta srečati veliko predsednikovih rojakov. “Med sprehodom po mestu smo bili zelo presenečeni. Avstrijci so se želeli s predsednikom fotografirati, mu mahali, medtem ko pri slovenskih politikih tega nismo vajeni,” je razložila Lovričeva in dodala, da se je predsednik tudi z vsakim fotografiral in bil ob tem dobre volje. “Gre za dobrosrčne in tople ljudi, ki želijo poslušati tudi tebe kot sogovornika in sebe ne postavljajo v ospredje,” je ob poudaril Šoba.
Ob prijateljskem slovesu z ekipo iz družinskega hotela Memento, ki je skrbela za njihovo dobro počutje, so gostje potrdili, da se v Piran zagotovo še vrnejo. Morda že v kratkem.