Sprostila se je večina ukrepov in pomlad je tu, torej je pravi čas za začetek ali vrnitev v športno rutino. Lahko vadimo v fitnesu, dvorani ali naravi, pomembno je, da je športna aktivnost raznolika in primerno izvedena.
V kolikor vsak dan hodite, tečete, plavate ali kolesarite, vas moram razočarati, saj to ni dovolj za zdravo telo. S tem sicer pridobivate kondicijo in vzdržljivost, s čimer izboljšate zdravje vašega srčno-žilnega sistema, vendar ne krepite mišic. Mišic s takšno vadbo ne raztezate, torej ne vplivate na moč in gibljivost telesa. Pridobivate sicer vzdržljivostno moč, a le tistih mišičnih skupin, ki so v dotični aktivnosti vključene. Po navadi je zanemarjena moč trupa, rok in ramenskega obroča. Tudi noge s temi aktivnostmi niso okrepljene tako, da bi bili stabilizirani sklepi (na primer kolenski, ki je zelo podvržen poškodbam).
Najbolj pogosto se zaradi zanemarjanja krepilnih vaj pojavljajo bolečine ali poškodbe v kolenu, hrbtu in rami. V večini primerov bolečin v hrbtu bi bilo, namesto obiska zdravnika, dovolj telovaditi s ciljnimi vajami za krepitev in raztezanje mišic trupa, torej trebušnih in hrbtnih mišic. Te poskrbijo tudi za pravilno in lepo telesno držo. Mišice trupa držijo pokonci celo hrbtenico, ki je center našega skeleta in je za funkcionalno telo brez bolečin in omejitev gibanja izredno pomembno, da je zdrava. Prav tako ne gre zanemariti mišic ramenskega obroča, kjer se nahaja najbolj ranljiv sklep našega telesa. Ta omogoča gibanje v vse smeri, ščitijo pa ga manjše mišične skupine, ki jih v vsakdanjem življenju praktično ne uporabljamo in zato z leti skoraj »atrofirajo« oziroma postanejo zelo šibke in tako ne morejo stabilizirati sklepa.
Optimalna kombinacija vadbenih zvrsti za izboljšanje vseh telesnih področij bi bila npr.: aerobna aktivnost, kot so hitra hoja, tek, kolesarjenje in plavanje, v kombinaciji z vadbo za krepitev mišic, na primer s pilatesom, vadbo z utežmi, funkcionalno vadbo ter vadbo za raztezanje ali jogo. Vsako od vadbenih zvrsti (aerobno in krepilno) bi bilo dobro opraviti vsaj dvakrat tedensko. V primeru ukvarjanja s športnimi panogami, ki vsebujejo eksplozivne gibe, kakor nogomet, odbojka, tenis, je prav tako bistvenega pomena krepitev mišic z namenom stabiliziranja sklepov in ohranjanja simetrije telesa (po navadi pri teh aktivnostih prevladuje aktivacija ene strani telesa).
V kolikor pa imate kakršnekoli telesne posebnosti, kot na primer stanje po poškodbi, bolečine, asimetrijo telesa, nesorazmerno moč ali gibljivost enega dela telesa v primerjavi z drugimi, bi bilo za vas najbolje, da zaupate sestavo vašega vadbenega plana ustrezno usposobljenemu kadru z znanjem iz čim več različnih področij, ki vam s pravilnim pristopom pomaga odpraviti nepravilnosti in vam lahko svetuje kakšne vaje in aktivnosti so najboljše za vaše telo. Ne pozabimo, da je vsako telo drugačno in enotnega recepta za vse ni, saj vsem nikakor ne ustreza enak pristop. Kar je skupno vsem pa je, da bi moralo biti telo močno, vzdržljivo in gibljivo!
V kolikor se želite okvirno preizkusiti, vam ponujam teste, ki jih imam sama najraje:
- Vzdržljivost: v hitrem tempu in na razgibanem terenu ( po ravnem in v hrib) lahko prehodite 5.000 korakov v manj kot 45 minutah.
- Moč: sposobni ste zdržati v počepu (pravi kot v kolenskem sklepu, hrbet naslonjen ob steno) eno minuto ter dvigniti stegnjene noge navpično iz ležečega položaja in narediti pet pravilnih sklec.
- Gibljivost: sposobni ste se dotakniti z rokami na sredini hrbta tako, da gre ena roka čez ramo in druga pod njo, se dotakniti tal s stegnjenimi nogami v predklonu in poravnati trup v globokem izkoraku z medenico v višini sprednjega kolena.
Zgoraj naštete teste ste obenem sposobni opraviti brez neprijetnih posledic (bolečin oziroma ”musklfibra” in pretirane utrujenosti).
Sabrina Simonovich,
prof. športne vzgoje, trener fitnesa, učitelj joge, učitelj in trener alpskega smučanja, prehranski svetovalec,